Aktualności

Pogoda sprzyja rowerzystom - pamiętajmy o bezpieczeństwie na drodze

Data publikacji 21.04.2021

Sprzyjające warunki pogodowe zachęcają miłośników jednośladów, aby ruszyć w drogę. Dlatego prudniccy policjanci w ramach kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” przypomnieli rowerzystom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ponadto funkcjonariusze rozdawali materiały profilaktyczne oraz elementy odblaskowe.

Rower to nie tylko beztroska przyjemność. Poruszając się nim nie chroni nas karoseria, ani poduszki powietrzne. W sposób szczególny trzeba też obserwować otoczenie, ponieważ każde zderzenie lub upadek może skończyć się nieprzyjemnymi lub tragicznymi w skutkach konsekwencjami. Prudniccy policjanci w ramach kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” przeprowadzili działania na terenie powiatu prudnickiego w trakcie których przypomnieli rowerzystom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drodze. Ponadto funkcjonariusze rozdawali elementy odblaskowe oraz materiały profilaktyczne jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą. Takie ulotki trafiły również do sklepów rowerowych.

Pamiętajmy, że:

  • rowerzyści powinni korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają. W przypadku braku drogi rowerowej można poruszać się poboczem lub jezdnią,
  • jeśli przewozimy dziecko do lat 7, to tylko i wyłącznie, kiedy jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę,
  • korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy: opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 60 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów, warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła),
  • rowerzyści, którzy korzystają z chodnika lub drogi dla pieszych, są obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Rower powinien posiadać odpowiednie wyposażenie i być sprawny technicznie. Bardzo istotne jest oświetlenie. Polskie prawo reguluje to jasno. Jeżdżąc w dzień, należy posiadać tylne oświetlenie odblaskowe w kolorze czerwonym. W trakcie jazdy po zmroku dochodzi jeszcze przednie oświetlenie białe lub żółte oraz tylne czerwone. Sam rower powinien być przygotowany do jazdy, a najważniejsze jest sprawdzenie hamulców. Musi mieć też na wyposażeniu dzwonek.

Rowerzysta dodatkowo powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez używanie za każdym razem kasku ochronnego. Nie jest to, co prawda obowiązkowe, jednak dobrze, aby rowerzyści zdali sobie sprawę, że nawet pozornie niegroźna wywrotka na rowerze i brak kasku, może spowodować spory uszczerbek na zdrowiu.

Policjanci apelują do wszystkich kierujących pojazdami o to, aby dzielić się pasem jezdni z rowerzystami i wyprzedzać ich w sposób bezpieczny. Jednocześnie przypominają — kierującego rowerem obowiązują takie same przepisy ruchu jak wszystkich innych kierujących pojazdami.

 

  • Policjanci rozdają elementy odblaskowe rowerzystom.
  • Policjanci przekazują właścicielowi materiały edukacyjne.
  • Policjanci rozdają odblaski.
Powrót na górę strony