Przedłużony okres zwiększonej odpowiedzialności - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Przedłużony okres zwiększonej odpowiedzialności

Data publikacji 21.04.2021

Wciąż dzienna liczba zakażeń koronawirusem, osób hospitalizowanych oraz zgonów pozostaje wysoka. Przybywa jednocześnie tych, którzy zostali już zaszczepieni. Aby wesprzeć walkę z epidemią, każdy z nas musi przestrzegać obowiązujących obostrzeń. Część została przedłużona o kolejny tydzień, inne również o "majówkę". Apelujemy o przestrzeganie prawa, w ten sposób zadbamy również o życie i zdrowie swoje, oraz swoich bliskich.

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, od początku epidemii z powodu COVID-19 zmarło w Polsce ponad 60 000 osób. Od 4 marca 2020 roku zachorowało już niemal 3 000 000 Polek i Polaków. Aby zminimalizować transmisję wirusa, wciąż obowiązują różne obostrzenia sanitarne. Są one wprowadzane w zależności od sytuacji epidemicznej w kraju. Każdy może zapoznać się ze sposobem, w jaki są one wypracowywane – kliknij w link do strony Ministerstwa Zdrowia

Przepisy te nie są niczym nowym i zdążyliśmy się już do nich przyzwyczaić. Na szczęście większość z nas, ze zrozumieniem sytuacji, stosuje się do nich. Osoby, które mimo wszystko lekceważą wprowadzona nakazy i zakazy, muszą się jednak liczyć z konsekwencjami. To nie jest już czas na pouczenia i zwracanie uwagi.

Działania policjantów nastawione są na kontrolowanie przestrzegania obostrzeń. Apelujemy przy tym o przestrzeganie nakazów i zakazów służb sanitarnych. To głównie zasłanianie ust i nosa, ograniczenia w transporcie publicznym oraz limity w sklepach. Zamknięte pozostają również baseny, sauny i siłownie oraz salony fryzjerskie czy dyskoteki. Również w tych miejscach mogą pojawiać się funkcjonariusze i sprawdzać, czy nie dochodzi tam do naruszeń obowiązujących obostrzeń. Lekceważąc te przepisy, nie tylko narażamy życie i zdrowie innych, ale także łamiemy prawo.

Przypominamy również, że hotele dla celów turystycznych pozostają zamknięte także podczas zbliżającej się "majówki". Obowiązuje również zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób. Ważne, aby każdy z nas w codziennym życiu stosował się do reguły "dystans, maseczka, dezynfekcja". Celem nadrzędnym jest zatrzymanie transmisji wirusa. Wszyscy mamy na to wpływ.

Zapoznaj się z obowiązującymi przepisami na stronie www.gov.pl.