Aktualności

Policjantka i uczniowie na zdalnej lekcji

Data publikacji 31.03.2021

Co to jest czyn karalny i jakie kary grożą małoletniemu? Jakie zagrożenia czyhają na nieletnich odbiorców w internecie? To tematy poruszane przez namysłowską policjantkę z uczniami podczas e-lekcji. Zdalny kontakt namysłowskim funkcjonariuszom z uczniami udostępniły szkoły podstawowe i średnie z całego powiatu.

Przez obostrzenia pandemiczne nie ma obecnie możliwości na kontakt osobisty z uczniami, dlatego mundurowi korzystają z internetowej technologii. Do ostatniego dnia przed świętami wielkanocnymi, trwał cykl zdalnych spotkań uczniów z namysłowską policjantką odpowiedzialną za profilaktykę nieletnich. Asp. sztab. Katarzyna Ulbrych za pomocą sieci internetowej prowadziła pogadanki z uczniami szkół podstawowych i średnich w Namysłowie oraz z dziećmi ze szkół wiejskich na terenie powiatu. 

Tematem przewodnim wirtualnych lekcji była tematyka dotycząca odpowiedzialności prawnej osób, które dopiero wchodzą w dorosłość. Policjantka wyjaśniała czym jest demoralizacja i jak się przejawia. Młodzież dowiedziała się, kiedy może odpowiadać karnie za swoje czyny oraz co dzieję się z młodą osobą, która nie stosuje się do przyjętych w społeczeństwie norm i łamie obowiązujące przepisy prawa.

Okazało się, że temat odpowiedzialności wśród nieletnich wzbudził w uczniach ogromne zainteresowanie. Padało wiele pytań, na które policjantka na bieżąco odpowiadała, uświadamiając młodych ludzi o obowiązujących ich przepisach. 

Ważnym tematem było również cyberbezpieczeństwo i odpowiedzialne korzystanie z portali internetowych. To w sieci internetowej młodzi ludzie spędzają dziś większość czasu i nie mają  jeszcze wykształconych prawidłowych zachowań przy spotkaniu się z internetowym hejtem lub mową nienawiści. Konieczne było pokazanie dzieciom i młodzieży właściwych reakcji i kulturalnych zachowań na negatywne zachowanie innych użytkowników internetu.

To nie koniec e-spotkań. Po przerwie świątecznej ruszają kolejne zdalne lekcje przedstawicieli policji z uczniami, aby w dalszym ciągu uczyć właściwych postaw wśród nieletnich. Nauczyciele zgodnie potwierdzają, że jest to dla nich duże wsparcie w edukacji młodych osób ze strony policji.

  • Policjantka w mundurze siedzi przed laptopem.
  • Podziękowania dla policjantki za przeprowadzenie spotkania z dziećmi szkolnymi.
  • Screen z laptopa na którym jest policjantka w mundurze a obok plansza opisująca mowę nienawiści w internecie.
Powrót na górę strony