Aktualności

Pomagajmy osobom narażonym na wychłodzenie

Data publikacji 11.03.2021

Za nami kolejne zimne dni i noce, gdzie termometry wskazują ujemne temperatury. Jest to wyjątkowo trudny okres dla osób bezdomnych. Dlatego nyscy policjanci sprawdzają miejsca, gdzie takie osoby mogą przebywać. Pomagają oraz informują o możliwości noclegu w schronisku oraz instytucjach, gdzie mogą otrzymać odzież i posiłek. Również nie bądźmy obojętni, pamiętajmy, że nasza pomoc może uratować czyjeś życie.

Niskie temperatury stanowią zagrożenie, szczególnie w nocy dla osób, które nie mają dachu nad głową. Tragiczny finał może mieć nawet kilka godzin spędzonych na ławce podczas mrozów.

Dzielnicowi z nyskiej komendy w codziennej służbie sprawdzają miejsca, w których przebywają bezdomni. Mogą to być dworce, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe, parki, miejsca rzadko uczęszczane, czy opuszczone budynki. Napotkane osoby informują o ośrodkach pomocy oraz wskazują noclegownie.

Pamiętajmy, że osoby, które wypiły alkohol często nie odczuwają zimna, przez co przebywając na zewnątrz narażeni są na wychłodzenie. Dlatego też apelujemy aby nie przechodzić obojętnie obok takich osób, podczas gdy na dworze panują niskie temperatury. Pamiętajmy, że tacy ludzie wymagają od nas szczególnej pomocy – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.

Pamiętajmy, jeśli widzimy bezdomnego lub śpiącego na dworze człowieka - nie przechodźmy obok niego obojętnie. Zadzwońmy na numer alarmowy 112. Podjęta interwencja i udzielona tej osobie pomoc, być może uratuje jej życie.

O miejscach, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, możemy powiadomić Policję również korzystając z policyjnego narzędzia, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wystarczy wybrać odpowiednią ikonę i zaznaczyć miejsce na mapie. Wskazane miejsce zostanie sprawdzone przez funkcjonariuszy. Pamiętajmy jednak, że takie zgłoszenie nie zastępuje połączenia alarmowego w przypadku konieczności natychmiastowego udzielenia pomocy innej osobie.

 

Powrót na górę strony