Aktualności

Oszust w sieci cyberpolicjanta

Data publikacji 26.02.2021

Przestępca zadeklarował chęć kupna smartfona na popularnym portalu internetowym. Sprzedającemu próbował udostępnić fałszywy link, a nawet straszył go policją. Nie wiedział, że sam prowadzi korespondencję z namysłowskim policjantem. Przeczytaj, jakich sposobów używają internetowi przestępcy i jak się przed nimi ochronić.

To miała być zwykła transakcja internetowa. Ktoś coś sprzedaje, ktoś kupuje. Jednak „kupujący” okazał się oszustem.

Namysłowski policjant za pomocą popularnego portalu sprzedażowego w internecie, wystawił na aukcję smartfona. Po kilku dniach obserwowania oferty, korespondencję rozpoczął jeden z zainteresowanych. Poinformował, że zdecydował się na kupno telefonu, wpłacił zadeklarowaną kwotę i czeka na przesyłkę.

W odpowiedzi przeczytał, że jak tylko pieniądze pojawią się na koncie, przesyłka wyruszy w drogę. Kupujący był jednak nachalny i próbował przekonać sprzedającego, że pilnie potrzebuje telefonu a na dowód zrealizowania transakcji podsyła link, pod którym znajduje się informacja o potwierdzeniu wpłaty. Gdy sprzedający nie dał się przekonać, oszust zagroził nawet zgłoszeniem sprawy na policję! Nie wiedząc, że sam prowadzi korespondencję z policjantem, cały czas próbował przekonać do kliknięcia w fałszywy link.

Tym razem oszustowi się nie udało, bo trafił na policjanta, specjalistę do walki z cyberprzestępczością. Jednak wciąż pozostaje wielu ludzi nieświadomych, że tego typu linki prowadzą do fałszywych stron. Następnie podają swoje dane, które oszuści wykorzystują do włamania się na ich konta bankowe, z których kradną pieniądze.

Akualnie policjanci gromadzą materiał dowodowy, aby podejrzanego o oszustwa internetowe doprowadzić przed oblicze wymiaru sprawiedliwości.

Podpowiadamy, jak chronić się przed utratą pieniędzy w taki sposób:

• czytaj SMS-y od banków, zwróć uwagę na to, co autoryzujesz

• poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich

• gdy korzystasz z portali aukcyjnych miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów

• uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem aukcyjnym, np. przez różnego rodzaju komunikatory

• zapoznaj się z instrukcją płatności portalu aukcyjnego

• zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

  • Zdjęcie ekranu telefonu komórkowego z informacją o zrealizowanej transakcji kupna telefonu.
Powrót na górę strony