Aktualności

Policyjny ekspert od cyberprzestępczości o zagrożeniach w Sieci

Data publikacji 23.02.2021

Internet dla młodego pokolenia jest naturalną przestrzenią pracy, interakcji czy rozrywki. Jednak nie jest on wolny od zagrożeń. Statystycznie to osoby młodsze - intensywniej korzystające z Internetu - częściej padają ofiarą oszustów. Dlatego policjant z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu przeprowadził wykład on-line dla słuchaczy Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu. Mówił nie tylko o sposobie działania przestępców, ale przede wszystkim o tym, jak się przed nimi ustrzec.

Gospodarzem spotkania była Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu. Do wykładu na temat cyberzagrożeń został zaproszony funkcjonariusz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. Nasz ekspert na co dzień zajmuje się właśnie zwalczaniem cyberprzestępczości. Spotkanie ze względu na obostrzenia sanitarne odbywało się on-line.

Policjant omówił główne sposoby działania przestępców. To zarówno oszustwa bankowe, wyłudzenia danych czy informacji wrażliwych. Poruszona została również problematyka wykorzystywania kont społecznościowych do różnego rodzaju oszustw. Funkcjonariusz zwrócił uwagę, że jako narzędzia do popełnienia przestępstwa wykorzystywane są również fałszywe witryny inwestycyjne, giełdowe lub związane z kryptowalutami. Tam oszuści kuszą łatwym i pewnym zyskiem, by wyciągnąć pieniądze od pokrzywdzonych osób.

Policjant omówił również sposoby radzenia sobie z zakusami przestępców. To przede wszystkim ograniczone zaufanie i nie uleganie presji czasu. Należy dokładnie sprawdzać i weryfikować informacje, które otrzymujemy. Zawsze musimy chronić swoje dane osobowe, hasła i loginy. Szczególną ostrożność należy zachować, gdy klikamy w nieznane linki, otwieramy maile od nieznanych nadawców czy instalujemy przesłane nam programy.

  • mężczyzna stoi za pulpitem, naprzeciwko niego są kamery i monitory
  • mężczyzna stoi za pulpitem, naprzeciwko niego są kamery i monitory
Powrót na górę strony