Aktualności

Z dziećmi o bezpieczeństwie

Data publikacji 20.02.2021

Czas pandemii zmienił sposób prowadzenia profilaktyki wśród dzieci i młodzieży. Przez długi okres wszystkie dzieci uczyły się zdalnie. Wówczas my też z nimi takie lekcje prowadziliśmy. Teraz kiedy najmłodsi wrócili do szkoły, policjanci odwiedzają ich i prowadzą z nimi zajęcia.

Dzielnicowi wraz z kierownikiem rewiru i policyjnymi profilaktykami rozmawiają z dziećmi o bezpieczeństwie. Przypominamy najmłodszym o zasadach obowiązujących w drodze do szkoły i podczas podróży. Najmłodsi muszą wiedzieć, że w podróży ważne aby korzystali z fotelików i pasów bezpieczeństwa. Podczas czasu spędzonego na podwórku nie wchodzili na opuszczone podwórka, nie dali się zwieść nieznajomym i nie przyjmowały od nich żadnych podarunków oraz nie oddalały się od rodziców lub opiekunów bez ich wiedzy.

To również okazja ku temu by przypomnieć jak ważne są elementy odblaskowe i kiedy przepisy nakazują je nosić. Pamiętajmy jednak, że odblask jest przydatny nie tylko poza terenem zabudowanym, ale również w mieście. Spacerując po zmroku z pewnością jesteśmy dużo bardziej widoczni mając taki element niż poruszając się bez niego.

W najmłodszych klasach ważne by dzieci uczyły się dobrych relacji społecznych, kultury i wzajemnie się szanowały. Wyśmiewanie, obrażanie i dręczenie to hejt, dlatego mówimy o tym jak wielką krzywdę można wyrządzić drugiemu m.in. poprzez poniżanie. My dorośli zaś bądźmy czujni i reagujmy kiedy widzimy, że coś niepokojącego dzieje się z naszymi dziećmi. Nie pozostawiajmy ich samych z troskami.

Bezpieczeństwo naszych dzieci zależy on nas dorosły. To my powinniśmy przekazywać im niezbędną wiedzę, uczyć jak się zachować w różnych sytuacjach i nie bać się asertywności. Dzieci muszą wiedzieć co jest złe, a co dobre wówczas same będą mogły zadbać o siebie.

  • policjantka prowadzi zajęcia w klasie
  • policjantka prowadzi zajęcia w klasie
  • policjanci prowadzą zajęcia w klasie
Powrót na górę strony