Podsumowanie ferii 2021 - niecodzienne wyzwania i codzienne obowiązki
Zakończyły się już ferie zimowe. Wielu z nas, pomimo trwającej epidemii, znalazło sposób na regenerację i odpoczynek. Dla opolskich policjantów ferie to jednak zawsze czas wzmożonej pracy. Patrolowaliśmy główne drogi Opolszczyzny oraz ulice miast i powiatów, badaliśmy trzeźwość kierowców, wyjaśnialiśmy przyczyny wypadków. Policjanci angażowali się w walkę z COVID-19 sprawdzając osoby objęte kwarantanną. Nie zapomnieliśmy oczywiście o najmłodszych - tam, gdzie można to było zrobić bezpiecznie, spotykaliśmy się z dziećmi na półkoloniach, w innym wypadku łączyliśmy się on-line.
Zakończyły się już tegoroczne ferie zimowe. Dla opolskich policjantów był to czas wzmożonej pracy. Funkcjonariusze sprawdzali w różnych miejscach, czy małoletni zachowywali się prawidłowo - czy ich życiu i zdrowiu nie zagrażało niebezpieczeństwo. Nadzorowane były również punkty sprzedaży alkoholu i wyrobów tytoniowych pod kątem sprzedaży ich osobom niepełnoletnim.
Tegoroczne ferie znacząco różniły się od poprzednich. Nie mogliśmy na wcześniejszych zasadach odwiedzać uczniów na licznych obozach i koloniach. Jednak tam, gdzie można to było zrobić bezpiecznie, spotykaliśmy się z dziećmi na półkoloniach, w innym wypadku łączyliśmy się on-line. Łącznie policjanci odbyli blisko 80 takich spotkań. Rozmawialiśmy o prawidłowym zachowaniu podczas zimowych zabaw, jak również przestrzegali przed zagrożeniami w sieci. Nie odnotowaliśmy żadnych groźnych zdarzeń z udziałem nieletnich.
Ferie to także czas intensywnej pracy policjantów ruchu drogowego. W tym czasie na drogach naszego województwa doszło do 16 wypadków, w których zginęło 5 osób, rannych zostało 14. Mimo iż ruch na drogach był mniejszy niż w latach ubiegłych, liczba ofiar wypadków i rannych była zbliżona. Potwierdza to znane analiz - niewielki ruch nie jest gwarantem bezpieczeństwa. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, by doszło to tragedii. W wypadkach giną kierowcy starsi, młodzi, pasażerowie jak i piesi, co pokazują poniższe przykłady z tegorocznych ferii.
4 stycznia na obwodnicy Kędzierzyna-Koźla doszło do wypadku samochodu osobowego z ciężarówką. W czołowym zderzeniu na miejscu zginął 60-letni kierowca osobowej skody. Z kolei 6 stycznia w powiecie kluczborskim w wypadku drogowym uczestniczyły 3 pojazdy. 30-letni mieszkaniec powiatu kluczborskiego, na wiadukcie kolejowym, uderzył w tył nissana. W wyniku zdarzenia poważnych obrażeń ciała doznał 18-letni pasażer nissana, którego w krytycznym stanie przewieziono do szpitala w Opolu, gdzie zmarł. W niedzielę 10 stycznia, na trasie Biała Nyska - Nysa, osobowe bmw kierowane przez 30-latka wjechało w 72-letniego mężczyznę prowadzącego rower. Mimo reanimacji 72-latek zmarł. W każdej z tych spraw trwa teraz szczegółowe dochodzenie.
Dodatkowo policjanci przeprowadzili blisko 7 000 badań na zawartość alkoholu. Z tej liczby 60 kierowców zdecydowało się na jazdę na "podwójnym gazie" - oni już stracili swoje prawa jazdy. Kara może być jednak jeszcze większa, czyli zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna.