Zimowe warunki na drogach Opolszczyzny - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Zimowe warunki na drogach Opolszczyzny

Data publikacji 17.01.2021

Ostatnie dni obfitują w opady śniegu. Wiążą się z tym trudne, zimowe warunki na drogach. Podpowiadamy jak się zachować w takiej sytuacji oraz jak przygotować swój samochód do jazdy w takich warunkach. Przeczytajcie nasze rady i z poszanowaniem przepisów drogowych oraz ograniczeń prędkości, ruszajcie bezpiecznie w trasę.

Zima to trudny czas dla wszystkich zmotoryzowanych. Częstym zjawiskiem jest zalegający śnieg na jezdni czy też oblodzenia.  Zima to taka pora roku, w trakcie której powinniśmy do czasu planowanej trasy dodać trochę minut na bezpieczne dotarcie do punktu docelowego. Dlatego warto wcześniej zaplanować podróż i przygotować nasz pojazd na drogę.

Nie zapominajmy, że nie tylko my korzystamy z jezdni. W czasie gorszej widoczności, przed wyjściem z pojazdu warto założyć kamizelkę odblaskową, a jeżeli jej nie mamy warto w takową się zaopatrzyć.

Nigdy też nie podróżujmy zbyt blisko poprzedzającego nas samochodu - zachowajmy dystans. Przyda się on w sytuacji nagłego hamowania czy też wtedy gdy jest potrzeba rozpędzenia pojazdu przed zaśnieżonym wzniesieniem. Wybierając się w górzyste rejony,  pamiętajmy o bardzo przydatnych łańcuchach na koła. Zwracajmy uwagę również na oznakowanie górskich tras - często na odcinkach dróg takie łańcuchy są wymagane.

Jeżeli nasz pojazd już utknął, a my nie możemy poradzić sobie z pokonaniem przeszkody wezwijmy pomoc. Najlepiej to zrobić za pośrednictwem nr alarmowego 112. Nie wychodźmy z pojazdu i nie zatrzymujmy na własną rękę pojazdów. Gwałtowne naciśnięcie na hamulec wystraszonego naszą reakcją innego kierowcy, może spowodować wpadnięcie w poślizg, a co za tym idzie doprowadzić do wypadku drogowego.

Przypominamy o prawidłowym przygotowaniu swojego samochodu do podróży. Przepisy nakładają na nas obowiązek odśnieżenia swojego samochodu, zadbajmy również o czyste szyby i reflektory. Należy również sprawdzić oświetlenie i stan płynów eksploatacyjnych, a przede wszystkim tak ważnego w tym czasie płynu do spryskiwaczy.