Prudniccy dzielnicowi kontrolują zamarznięte zbiorniki wodne - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Prudniccy dzielnicowi kontrolują zamarznięte zbiorniki wodne

Data publikacji 13.01.2021

Prudniccy dzielnicowi, w ramach działań „Bezpieczne Ferie”, regularnie kontrolują rejony zbiorników wodnych oraz rzek znajdujących się na terenie powiatu. Zamarznięte akweny niejednokrotnie są ulubionym miejscem zabaw dzieci, ale również sposobem na amatorski połów ryb na lodzie. Musimy pamiętać, że wchodzenie na zamarzniętą taflę wodny zawsze jest ryzykowne. Szczególnie teraz, kiedy panują zmienne warunki atmosferyczne i istnieje realne zagrożenie załamania się lodu oraz utonięcia.

Zbiorniki wodne, stawy oraz rzeki pokryte zimą lodem, należą do miejsc bardzo niebezpiecznych i absolutnie nie można traktować ich jako lodowiska, czy miejsca do zabawy dzieci i młodzieży. Dlatego prudniccy dzielnicowi w okresie zimy regularnie kontrolują właśnie te rejony, w których mogą przebywać dzieci, a także osoby dorosłe spędzające swój wolny czas np.: wędkując na lodzie.

Pamiętajmy, że wchodzenie na zamarzniętą taflę wodny zawsze jest ryzykowne. Szczególnie teraz, kiedy panują zmienne warunki atmosferyczne. Lód nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Nieprzemyślane, lekkomyślne korzystanie z uroków zimy może zakończyć się tragicznie.

Dlatego apelujemy przede wszystkim do rodziców. Kontrolujmy gdzie bawią się nasze dzieci. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach oraz zbiornikach wodnych. 

A oto kilka ważnych zasad, o których należy pamiętać:

  • w przypadku załamania się lodu starajmy się zachować spokój – najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i próbować wpełznąć na lód, potem należy poruszać się w kierunku brzegu cały czas leżąc na lodzie;
  • gdy zauważymy osobę, która wpadła do wody, nie biegnijmy w jej kierunku – pamiętajmy pod nami też może się załamać lód;
  • jeżeli w zasięgu ręki mamy długi szalik, gałąź, spróbujmy podczołgać się do tonącego i podać mu drugi koniec;
  • jeżeli nie jesteśmy w stanie sami udzielić pomocy, natychmiast wezwijmy odpowiednie służby;
  • po wyciągnięciu z wody osoby poszkodowanej należy ją okryć czymś ciepłym i jak najszybciej przetransportować do ciepłego pomieszczenia.
  • Na zdjęciu widoczny zamarznięty zbiornik wodny, radiowóz oraz śnieg.
  • Na zdjęciu widoczny dzielnicowy kontrolujący zamarznięty zbiornik wodny oraz radiowóz.
  • Na zdjęciu widoczny wodospad, rzeka oraz radiowóz w scenerii zimowej.