Aktualności

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa skuteczna także w walce z piratami drogowymi

Data publikacji 12.01.2021

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest popularnym sposobem komunikowania się z Policją. Świadczy o tym liczba 350 zgłoszeń tylko wśród mieszkańców powiatu prudnickiego w 2020 roku. To interaktywne narzędzie okazało się również bardzo skuteczne w walce z piratami drogowymi. W minionym roku, dzięki zgłoszeniom na KMZB, prudniccy policjanci zatrzymali prawo jazdy 3 kierowcom, którzy w rażący sposób przekroczyli dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym.

O tym, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest interaktywnym narzędziem komunikacji pomiędzy społeczeństwem a Policją wie już większość mieszkańców powiatu prudnickiego. Świadczyć może o tym liczba zgłoszeń. W samym 2020 roku na terenie powiatu prudnickiego odnotowaliśmy ich 350. Natomiast od początku istnienia mapy, tych zgłoszeń jest już prawie 2200.

Są jednak tacy, do których ta informacja być może jeszcze nie dotarła. Dlatego przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie, dzięki któremu mieszkańcy mają możliwość w prosty sposób przekazać Policji informacje o miejscach i zdarzeniach, które mają wpływ na poczucie bezpieczeństwa.

W 2020 roku zdecydowana większość zgłoszeń dotyczyła przekraczania dozwolonej prędkości – 175, nieprawidłowego parkowania – 63, spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym – 35,  czy niewłaściwej infrastruktury drogowej - 26 zgłoszeń. Policjanci, którzy na miejscu weryfikowali te zagrożenia, potwierdzili prawie 55 % z nich.

To interaktywne narzędzie okazało się również bardzo skuteczne w walce z piratami drogowymi. Tylko w minionym roku prudniccy policjanci ruchu drogowego zatrzymali prawo jazdy 3 kierowcom, którzy w rażący sposób przekroczyli dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym.

Niechlubnym rekordzistą okazał się 40-letni mieszkaniec Opola, który jechał volkswagenem 119 km/h na obowiązującej „pięćdziesiątce”. Nieznacznie mniej, bo 112 km/h miał na liczniku 29-latek jadący skodą. Brakiem odpowiedzialności wykazał się również 24-letnia mieszkanka województwa dolnośląskiego, która jechała bmw 103 km/h. Wszyscy kierowcy stracili prawo jazdy na 3 miesiące oraz zostali ukarani wysokimi mandatami a na ich konto trafiło po 10 punktów karnych.

Pamiętajmy jednak, że w przypadku zagrożenia życia i zdrowia lub potrzeby pilnej interwencji Policji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępuje numeru alarmowego w takim przypadku należy dzwonić na numer alarmowy.

  • zdjęcie mapy polski z zaznaczonymi punktami i screen z policyjnego videorejestratora
  • zdjęcie mapy polski z zaznaczonymi punktami i screen z policyjnego videorejestratora
  • zdjęcie mapy polski z zaznaczonymi punktami i screen z policyjnego videorejestratora