Aktualności

Zmienne warunki na drogach, bądźcie ostrożni!

Data publikacji 18.12.2020

Zmieniające się warunki pogodowe: szybko zapadający zmrok, deszcz lub deszcz ze śniegiem oraz zaparowane szyby w aucie, znacznie utrudniają jazdę i sprzyjają niebezpiecznym sytuacjom na drodze. W okresie jesienno-zimowym warto zadbać o dobry stan techniczny pojazdu i ściągnąć nogę z gazu. Piesi powinni pamiętać o odblaskach!

Grudzień to miesiąc, który na pewno nie sprzyja kierowcom. Wbrew pozorom, nawet kiedy temperatura jest dodatnia, nawierzchnia jest mokra i śliska. Widoczność dodatkowo ograniczają padający deszcz lub śnieg lub ostre chwilami słońce. Wtedy powinniśmy wzmóc naszą czujność i dostosować prędkość do warunków panujących na drodze.

Zadbajmy też o właściwe ustawienie świateł. Zbyt niskie może spowodować, że nie będziesz widział pieszego, a zbyt wysokie że oślepisz innego kierowcę. Jedynie ich prawidłowe ustawienie przyczyni się do zwiększenia twojego i innych bezpieczeństwa.

Pieszych natomiast zachęcamy do korzystania z elementów odblaskowych, które podczas jesienno-zimowej szarugi mają szczególne znaczenie dla ich bezpieczeństwa. To jak najbardziej dobry zwyczaj, który sprawi, że jesteśmy bardziej widoczni. Elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków.

Dobry kierowca to taki, który jest odpowiedzialny, kieruje się zasadą ograniczonego zaufania i dba o swoje i innych bezpieczeństwo! Ku przestrodze przedstawiamy (tylko z jednego dnia) zdjęcia pojazdów, które brały udział w zdarzeniach drogowych.

  • Rozbity przód pojazdu osobowego a w tle oznakowany radiowóz typu bus.
  • Rozbity przód pojazdu osobowego.
  • Rozbity przód pojazdu osobowego.
  • Rozbity przód pojazdu osobowego.
  • Czerwony samochód osobowy z porozbijanym prawym bokiem stoi na trawie.
  • Fragment trawnika i muru obronnego z cegły, w tle rozbity czerwony samochód osobowy.
Powrót na górę strony