Oszuści i ich metody - mogą wykorzystać także stan epidemii!
Oszuści cały czas mogą próbować swoich metod, by wyłudzić od nas pieniądze. Znane sposoby podszywania się pod policjanta, członka rodziny czy prokuratora dopasowują do konkretnego rozmówcy. Także aktualny stan epidemii i zagrożenie COVID-19 może posłużyć do próby popełnienia przestępstwa. Pamiętajmy, że nigdy nie musimy natychmiast podejmować decyzji odnośnie naszych oszczędności. Zawsze dajmy sobie czas na zastanowienie. Zakończmy rozmowę i zadzwońmy na numer alarmowy 112.
Oszuści próbujący wyłudzić pieniądze od seniorów cały czas są aktywni w naszym regionie. W ciągu ostatnich dni odnotowaliśmy kilkadziesiąt takich prób. Osoby dzwoniące podszywały się za policjantów lub członków rodziny i nalegały na przekazanie pieniędzy. Na szczęście zdecydowana większość tych prób była nieudana. Jednak nie powinno to uśpić naszej czujności. Gdy dotychczasowe metody nie skutkują, przestępcy modyfikują swoje sposoby. Okoliczności związane z pandemią COVID-19 również mogą być wykorzystane do próby oszustwa.
Fałszywe lekarstwa czy szczepienia, podszywanie się pod pracownika sanepidu, niespodziewana dezynfekcja klatki schodowej czy mieszkania - to tylko niektóre z sytuacji, znane z okresu pierwszej fali epidemii. Każda z nich może być próbą oszustwa lub kradzieży.
Osoby fałszywie podające się za przedstawicieli służb sanitarnych czy mundurowych, działają w ten sam sposób, jak nieuczciwi domokrążcy oferujący różne towary i usługi. Przypominamy, że osoby objęte kwarantanną sprawdzają tylko umundurowani policjanci. Zawsze też możemy zadzwonić na numer alarmowy 112 i zweryfikować, czy rzeczywiście mamy do czynienia z prawdziwym urzędnikiem lub funkcjonariuszem.
Oszuści mogą również przesyłać wiadomości z linki prowadzącymi do podstawionych stron. Ich jedynym zadaniem jest wyłudzanie loginów i haseł do bankowości internetowej, a także kodów autoryzacyjnych dających możliwość zatwierdzenia przelewów na rachunek przestępców. W niektórych przypadkach linki mogą prowadzić do stron zawierających złośliwy kod powodujący przejęcie urządzenia klienta, na którym otrzymał wiadomość.
Przestrzegamy także przed różnego rodzaju fake newsami - czyli fałszywymi informacjami publikowanymi w Internecie. Często rozprzestrzeniane są za pośrednictwem portali społecznościowych. W takich sytuacjach polegajmy wyłącznie na oficjalnych komunikatach służb i instytucji.