Trudne warunki na drogach - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Trudne warunki na drogach

Data publikacji 14.10.2020

Ostatnie dni obfitują w opady deszczu, a co za tym idzie w wielu miejscach pojawiają się duże rozlewiska na drodze. Nadmierna prędkość może spowodować, że w takich miejscach nasze opony stracą kontakt z podłożem. Zanim wyruszycie w drogę sprawdźcie stan techniczny swojego samochodu i noga z gazu!

Aquaplaning - to zjawisko, które powoduję, że nasze opony tracą przyczepność w mokrych miejscach na drodze. Przyczyną powstania tego zjawiska jest nadmierna prędkość oraz nieodpowiednia bądź zużyta rzeźba bieżnika na oponach. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna ponieważ nasz pojazd traci kontakt z nawierzchnią, a to już tylko krok od spowodowania wypadku.

Intensywne opady deszczu, które towarzyszą nam od kilku dni, to nie tylko mokra nawierzchnia. W wielu miejscach na drodze leżą konary drzew, które w wyniku porywów wiatru spadły na drogę. Nie zapowiada się, żeby sytuacja miała ulec poprawie. Dlatego apelujemy do wszystkich zmotoryzowanych, by ściągnęli nogę z gazu i schowali brawurę. W takich sytuacjach pomoże nam tylko, zachowanie szczególnej ostrożności.

Na obecną chwilę najgorsza sytuacja jest na drodze wojewódzkiej nr 417 tj. Klisino – Racławice Śląskie, tam rzeka wystąpiła z koryta i spowodowała, że droga jest nieprzejezdna. Policjanci zorganizowali już objazdy.