Oszuści i ich metody - mogą wykorzystać także stan epidemii - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Oszuści i ich metody - mogą wykorzystać także stan epidemii

Data publikacji 13.10.2020

Niezależnie od okoliczności, czasu czy sytuacji - oszuści nieustannie mogą próbować swoich metod, by wyłudzić od nas pieniądze. Znane sposoby podszywania się pod policjanta, członka rodziny czy prokuratora dopasowują do konkretnego rozmówcy. Także aktualny stan epidemii i zagrożenie COVID-19 może posłużyć do próby popełnienia przestępstwa. Pamiętajmy, że nigdy nie musimy natychmiast podejmować decyzji odnośnie naszych oszczędności. Zawsze dajmy sobie czas na zastanowienie. Zakończmy rozmowę, w której zmuszani jesteśmy do przekazania komuś pieniędzy. Dopiero po rozłączeniu się zadzwońmy na numer alarmowy 112, gdzie otrzymamy pomoc.

Ostatnie dni nie były wolne od prób wyłudzenia pieniędzy od naszych seniorów. W całym województwie było ich co najmniej kilkadziesiąt. Niestety, w kilku przypadkach oszustom udało się zwieść czujność osób starszych. W powiecie nyskim 79-latka była przekonana, że pomaga swojemu synowi, który miał spowodować wypadek drogowy. Nieznanemu mężczyźnie przekazała 15 000 złotych oraz biżuterię. W ten sam sposób 81-latka z Brzegu straciła 6 000 złotych. Za każdym razem przestępcy tworzyli ogromną presję czasu. Straszyli konsekwencjami nie udzielenia pomocy i nie przekazania pieniędzy.

Stres towarzyszący takiej rozmowie jest bardzo silny, a ofiarą przestępstwa padają także seniorzy, którzy wiedzieli wcześniej o tego typu oszustwach. Dlatego tak ważne jest, byśmy upewnili kilkukrotnie swoich bliskich, że w rzeczywistości takie sytuacje jak pomoc w realizacji policyjnej akcji lub wpłacenie za nas kaucji jakiemuś kurierowi są niemożliwe. Zapewnijmy także, że zawsze mogą do nas zadzwonić z prośbą o radę czy pomoc.

Okoliczności związane z pandemią COVID-19 również mogą być wykorzystane do próby oszustwa. Fałszywe lekarstwa czy szczepienia, podszywanie się pod pracownika sanepidu, niespodziewana dezynfekcja klatki schodowej czy mieszkania - to tylko niektóre z sytuacji, znane z okresu pierwszej fali epidemii. Każda z nich może być próbą oszustwa lub kradzieży.

Osoby fałszywie podające się za przedstawicieli służb sanitarnych czy mundurowych, działają w ten sam sposób, jak nieuczciwi domokrążcy oferujący różne towary i usługi. Przypominamy, że osoby objęte kwarantanną sprawdzają tylko umundurowani policjanci. Zawsze też możemy zadzwonić na numer alarmowy 112 i zweryfikować, czy rzeczywiście mamy do czynienia z prawdziwym urzędnikiem lub funkcjonariuszem.

Przestrzegamy także przed różnego rodzaju fake newsami - czyli fałszywymi informacjami publikowanymi w Internecie. Często rozprzestrzeniane są za pośrednictwem portali społecznościowych. W takich sytuacjach polegajmy wyłącznie na oficjalnych komunikatach służb i instytucji.