Aktualności

Szczęśliwy finał poszukiwań grzybiarza

Data publikacji 12.10.2020

Szczęśliwie zakończyły się poszukiwania 45-latka, który zaginął w kompleksie leśnym w okolicach Kluczborka. W działania zaangażowane były wszystkie patrole prewencji oraz służby kryminalnej kluczborskiej komendy. Mieszkaniec Śląska cały i zdrowy odnalazł się kilkadziesiąt kilometrów od miejsca, gdzie zaginął.

W niedzielę tj.11 października po godzinie 12:00 policjanci z Kluczborka otrzymali informacje o zaginięciu 45-latka. Z przekazanych przez znajomego informacji wynikało, że mieszkańcy województwa śląskiego przyjechali w nasz rejon na grzyby. Mężczyźni nie znali wcześniej lasu i starali się utrzymywać pomiędzy sobą kontakt wzrokowy.

Po około godzinie pobytu w lesie zgłaszający zorientował się,że stracił z pola widzenia swojego kolegę. Gdy poszukiwania prowadzone przez znajomego 45-latka nie przyniosły rezultatu, zawiadomił policjantów.

Zaalarmowani funkcjonariusze natychmiast rozpoczęli poszukiwania. Działania, w które zostały zaangażowane wszystkie patrole z komendy i posterunków były prowadzone w miejscu kiedy ostatni raz widziany był 45-letni mieszkaniec Śląska. Dodatkowo w poszukiwania zaangażowany był policyjny przewodnik z psem służbowym oraz 6 jednostek OSP.

Po kilkugodzinnych intensywnych poszukiwaniach policjanci otrzymali informację, iż 45-latek odnalazł się w jednej z miejscowości oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów od miejsca poszukiwań. Zaginiony grzybiarz idąc lasem doszedł do drogi, gdzie dojechał do miejscowości, skąd zabrany został przez policjantów. Mieszkaniec Śląska cały i zdrowy został przekazany pod opiekę bliskich.

Grzybobranie jest wspaniałym sposobem na spędzenie czasu na łonie natury, ale nie możemy zapominać o własnym bezpieczeństwie. Każdego roku dochodzi do zaginięć osób podczas grzybobrania. Nie wszyscy amatorzy grzybów znają lasy, do których się udają. Często wybierają się tam w pojedynkę przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Policja apeluje o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię.

Aby uniknąć takich sytuacji, które mogą zakończyć się tragicznie, przypominamy o kilku zasadach bezpieczeństwa w czasie grzybobrania:  

 • Jeśli wybieramy się do lasu w towarzystwie, nie oddalajmy się od tych osób, pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym; 
 • Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, elementy charakterystyczne w danym terenie, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy; 
 • Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w momencie zagubienia w lesie mogą okazać się bardzo pomocne. Telefon możemy wykorzystać do wezwania pomocy. Pomoże również odczytać naszą lokalizację oraz możemy skorzystać z aplikacji telefonu, która wskazuje naszą lokalizację rodzinie, jak również wzywanym służbom ratunkowym; 
 •  Pamiętajmy, że elementy odblaskowe czy jasny strój mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej; 
 • Jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych; 
 • Jeśli zabłądzimy w lesie , starajmy się też dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na odnalezienie.

Dzięki tym wskazówkom możemy uniknąć wielu zagrożeń czyhających w lesie i bez zakłóceń korzystać z uroków przyrody. 

foto. Kluczbork112

 • policyjny przewodnik z psem służbowym
 • policyjny radiowóz na drodze w tle lsa
 • policyjny radiowóz na drodze w tle las.
Powrót na górę strony