Aktualności

Z najmłodszymi o bezpieczeństwie

Data publikacji 29.09.2020

Aby nawyk noszenia elementów odblaskowych zawitał u nas na stałe, warto już u najmłodszych kreować modę na odblaski. Dlatego docieramy do przedszkolaków i pierwszoklasistów, i z nimi rozmawiamy o podstawowych zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze. Uczymy poszanowania prawa i podstawowych zasad drogowych, dzięki którym już najmłodsi mogą zadbać o siebie podczas drogi do i ze szkoły.

W taką pogodę jak dziś w szczególności powinniśmy pamiętać o odblaskach. Niebo jest zaciągnięte chmurami, a deszcz dodatkowo pogarsza widoczność na drodze. Dlatego policjanci nieustannie apelują o uzmysłowienie sobie jakim zagrożeniem jest brak elementów odblaskowych u pieszych i rowerzystów.

Elementy odblaskowe znacznie poprawiają widoczność każdego pieszego, rowerzysty, użytkownika rolek czy hulajnogi. Pamiętajmy, aby nosić je w miejscu widocznym dla kierowcy samochodu tak, by światło z reflektorów odbiło się od odblasku dając sygnał, że po drodze porusza się człowiek. Każdy niechroniony uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek korzystania z odblasków od zmierzchu do świtu poza terenem zabudowanym. Tam, jezdnie nie są oświetlone, a widoczność jest znacznie ograniczona. Zachęcamy również do noszenia odblasków w terenie zabudowanym. W naszych miejscowościach nie wszędzie są chodniki i wystarczająco doświetlone jezdnie. Dlatego pamiętajmy o tym kiedy wybieramy się na spacer późną porą lub kiedy dzień jest pochmurny.

Podczas spotkań w przedszkolach i szkołach, o tym wszystkim rozmawiamy z najmłodszymi. Musimy pamiętać, że warto edukować nasze pociechy, po to by same potrafiły zadbać o swoje bezpieczeństwo. To my dorośli powinniśmy rozmawiać z nimi o tym, żeby nie wbiegały na jezdnie i przechodziły tylko w dozwolonych miejscach. Mimo wszystko na przejściach zachowywały ostrożność i zanim wejdą na "zebrę" upewniły się, że nic nie jedzie. Kiedy zaś jest sygnalizacja świetlna korzystały z przejścia tylko wtedy kiedy jest zielone światło. Mówmy również swoim dzieciom, jak zachować się kiedy zaczepia je nieznajoma osoba i budujmy w nich siłę i asertywność. Poświęcajmy im czas i słuchajmy. Niech wiedzą, że zawsze mają w Was oparcie i mogą przyjść z każdą troską. Wtedy będziemy spokojniejsi o swoje dzieci i ich bezpieczeństwo.

  • Policjantka rozdaje dzieciom opaski odblaskowe
  • opaski odblaskowe w kolorach zielonym i różowym
  • Policjantka rozdaje dzieciom opaski odblaskowe
  • Na przedszkolnym podwórku policjantka rozmawia z dziećmi o zasadach bezpieczeństwa, w tle widać radiowóz
  • fioletowa kartka z napisem dziękuję, na kartce animowana postać policjanta, z kredką w ręku, na tle zielone trawa kwiatki, dwa motyle i wstążka
  • Na przedszkolnym podwórku policjantka rozmawia z dziećmi o zasadach bezpieczeństwa
Powrót na górę strony