Aktualności

Jesienna logistyka egzaminem dla naszego bezpieczeństwa

Data publikacji 05.10.2020

Nadszedł już czas, by na kilka miesięcy pożegnać się z ciepłą i słoneczną pogodą. Do bardziej wymagających, jesienno-zimowych warunków, trzeba się przygotować. Dotyczy to zwłaszcza użytkowników dróg. Kierowców, rowerzystów i pieszych czekają nowe wyzwania - szybciej zapadający zmrok, gorsza widoczność czy zmienne warunki atmosferyczne. Powinniśmy zadbać zarówno o nasze pojazdy, jak i dopasować styl jazdy do aktualnej pogody. Przeczytajcie, na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę.

Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz stosowanie się do przyjętych zasad, to warunek bezpiecznej jazdy. Gdy jednak pogoda jest tak wymagająca jak jesienią i zimą, kierowcy muszą wykazać się jeszcze większą czujnością i koncentracją. Prędkość i sposób wykonywania manewrów musi być dostosowana do warunków drogowych i atmosferycznych. Czasami oznacza to znaczne zredukowanie szybkości, z jaką się poruszamy, lub zrezygnowanie na przykład z wyprzedzania.

Koniecznie należy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Nigdy nie możemy mieć pewności, jak zareagują inni kierowcy. Pamiętajmy też, że w takich warunkach wydłuża się znacznie droga hamowania. Czarna nawierzchnia nie zawsze dobrze rokuje, gdyż nawet niewielka ilość zamarzniętego deszczu lub śniegu może spowodować, że wpadniemy w poślizg.

Nasz samochód musi być dobrze przygotowany do zimy. Aktualny przegląd techniczny, prawidłowe oświetlenie, właściwe i nie zużyte opony, odpowiedni płyn do spryskiwaczy, sprawne wycieraczki czy dokładnie odśnieżone szyby, to podstawowe elementy, na które musimy zwrócić uwagę.

Także piesi i rowerzyści muszą pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Powinni zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będziemy lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Rowerzyści muszą od zmierzchu do świtu mieć włączone światła z tyłu i przody, piesi w terenie niezabudowanym mają obowiązek noszenia elementu odblaskowego. Warto jednak korzystać z dodatkowego oświetlenia przez całą dobę.

Pamiętajmy!

  • Poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym używajmy elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że poruszamy się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
  • Odblaski nosimy tak, aby były widoczne w światłach jadących pojazdów! Odbiją wtedy światło padające z reflektorów samochodu dając sygnał kierującemu pojazdem, że po drodze porusza się człowiek.
  • Przy zakupie odblasku zwracajmy uwagę czy został na nim umieszczony znak CE. Brak tej informacji oznacza, że jest to gadżet w jaskrawym kolorze, który nie spełnia wymogów technicznych (światło odbite elementu odblaskowego powinno być widoczne z odległości co najmniej   150 metrów).
  • Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego najpierw oświetlają dół jego sylwetki, zatem odblaski dobrze jest zakładać jak najniżej.
  • Umieszczajmy odblaski na wysokości kolan, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców.
  • Niezależnie od tego gdzie się poruszamy i o jakiej porze (w mieście czy poza nim, w dzień czy o zmroku), w warunkach niedostatecznej widoczności dla własnego bezpieczeństwa, nośmy elementy odblaskowe.
  • Koniecznie zadbajmy, aby dzieci i osoby starsze stosowały elementy odblaskowe we właściwy sposób.
Powrót na górę strony