Aktualności

Podnosimy świadomość brzeskich seniorów

Data publikacji 22.09.2020

Nie od dziś wiadomo, że dzielnicowy to policjant pierwszego kontaktu. Zajmuje się sprawami rodzin, które wymagają wsparcia, sąsiedzkimi sporami, a także profilaktyką wśród młodszych i starszych mieszkańców swojego rejonu. W ramach edukacji i podnoszenia świadomości seniorów, podczas codziennej służby dzielnicowi z Brzegu i Skarbimierza rozmawiają z osobami, które są narażone na różne metody oszustów. Docierają do seniorów i mówią jak nie stracić swoich oszczędności.

Metody, którymi posługują się oszuści cały czas są modyfikowane. Wszystko opiera się o manipulację i wywieranie presji czasu. Oszuści podają się za członków rodziny lub policjantów i przedstawiają historię z której wynika, że bliska osoba natychmiast potrzebuje pomocy finansowej. Często chodzi o spowodowanie wypadku, w którym ktoś został ciężko ranny i uniknięcia aresztu przez bliską osobę. Inna z metod mówi o ataku hakerów na konto bankowe i zagrożonych oszczędnościach. Według rozmówcy, pieniądze natychmiast trzeba przelać na podane przez oszusta konto, lub przekazać w ręce rzekomego policjanta. W ostatnim czasie funkcjonariusze odnotowali nowy sposób. Z przekazanych informacji wynika, że policjanci prowadzą postępowanie przeciwko listonoszowi. Ten, dostarczając seniorom emerytury, ma się posługiwać fałszywymi banknotami. W tym przypadku oszuści podający się za policjantów, proszą o przekazanie pieniędzy, by zabezpieczyć je na poczet prowadzonej sprawy.

Brzescy dzielnicowi dbają o podnoszenie świadomości seniorów. Docierają do nich i przekazują materiały, z których można się dowiedzieć jak nie stać się ofiarą oszustów i dbać o swoje oszczędności. Do seniorów trafiają również odblaski, aby podczas wieczornych spacerów byli widoczni na drodze.

Pamiętajmy o swoich dziadkach, rodzicach i samotnych seniorach, dbajmy o ich świadomość i powiedzmy co mają robić kiedy obca im osoba zażąda od nich pieniędzy:

 • Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze lub policjanta, który mówi, że nasze pieniądze są zagrożone, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Podziel się zaraz tą informacją z bliskimi, nie działaj sam. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
 • Aby potwierdzić dane osoby dzwoniącej, najpierw należy rozłączyć połączenie, a dopiero później wybrać numeru alarmowego 112.
 • Nigdy nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na kontach bankowych.
 • W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie lub przelanie na inne konta bankowe.
 • W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

Jesień tuż tuż, a wraz z nią długie wieczory i szybko zapadający zmrok. Popołudniami więcej czasu spędzimy w domu. W tym czasie szczególnie pamiętajmy o seniorach. Poświęcajmy im czas, odwiedzajmy i rozmawiajmy z nimi. Wówczas będą mieli świadomość, że zawsze mogą się do was zwrócić po pomoc.

 • policjanci rozdają ulotki seniorom
 • policjanci rozdają ulotki seniorom
 • policjanci rozdają ulotki seniorom
 • policjanci rozdają ulotki seniorom
 • policjanci rozdają ulotki seniorom
 • policjanci rozdają ulotki seniorom

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 21.54 MB)

Powrót na górę strony