Po alkoholu wsiedli za kierownicę - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Po alkoholu wsiedli za kierownicę

Data publikacji 15.09.2020

W sobotni wieczór, policjanci namysłowskiej drogówki zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierowców. Jeden z nich miał blisko 4 promile w organizmie, natomiast drugi ponad półtora. Obaj nie mieli prawa jazdy, bo już wcześniej byli karani za jazdę pod działaniem alkoholu. Teraz o ich dalszym losie zdecyduje sąd. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi im kara do 2 lat więzienia.

W sobotni wieczór namysłowscy policjanci interweniowali na jednej ze stacji paliw. Ze zgłoszenia wynikało, że kierujący dacią, po wyjściu z auta zataczał się, następnie przewrócił się na ziemię i nie może wstać o własnych siłach. Zgłaszający oświadczył, że kierowca najprawdopodobniej jest mocno nietrzeźwy. Policjanci sprawdzili kierującego na alkomacie. Badanie wykazało blisko 4 promile alkoholu w jego organizmie. Mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie a samochód mundurowi przekazali na strzeżony parking. Dodatkowo w systemie informatycznym policjanci ustalili, że mężczyzna był już wcześniej karany za jazdę po alkoholu i dlatego nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami.

Jeszcze tego samego wieczoru, policjanci drogówki zatrzymali w Kamiennej mercedesa, którego kierowca nie umiał utrzymać prostego toru jazdy. Podejrzenia policjantów potwierdził alkomat. Urządzenie wykazało ponad 1,5 promila alkoholu w jego organizmie. 63-latek nie posiadał przy sobie prawa jazdy. Mundurowi ustalili, że mężczyzna ma aktywny zakaz prowadzenia pojazdami mechanicznymi za wcześniej popełnione przestępstwa.

Teraz obaj kierujący, za swoje przewinienia odpowiedzą przed sądem. Za kierowanie pod wpływem alkoholu grozi do 2 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna i zakaz prowadzenia pojazdów. Natomiast za złamanie zakazu prowadzenia pojazdów kodeks karny przewiduje karę do 5 lat więzienia.