Aktualności

Aby droga do szkoły była bezpieczna

Data publikacji 14.09.2020

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krapkowicach spotkali się z uczniami miejscowego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4. Wizyta policjantów odbyła się w ramach działań "Bezpieczna Droga do Szkoły”. Mundurowi rozmawiali z uczniami, między innymi o tym, w jakim miejscu można przechodzić przez jezdnię i na jakim świetle, dlaczego warto nosić odblaski i jakich zasad przestrzegać, kiedy idziemy do szkoły.

„Bezpieczna droga do szkoły" to program, który jest realizowany przez policjantów w całej Polsce. Mundurowi podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą rozmawiają o bezpieczeństwie w szkole, na terenie przyszkolnym i podczas drogi do szkoły. Uczą i przypominają dzieciom, jakie obowiązują ich przepisy, co wolno młodym żakom a czego przepisy zabraniają.

Kreowanie wśród najmłodszych uczniów dobrych nawyków jest bardzo ważne, ponieważ dzieci właśnie z dorosłych czerpią przykład. Najlepiej, żeby były to tylko dobre przykłady. Dlatego podczas spotkania mundurowi przypomnieli o zasadach ruchu drogowego. Mówili, między innym o tym, gdzie można przejść przez jezdnię, na jakim świetle i jak się zachować kiedy nie ma wyznaczonego przejścia.

Funkcjonariusze przypomnieli również o tym jak duży wpływ na bezpieczeństwo na drodze ma widoczność. Wyjaśnili dzieciom, dlaczego rowerzyści, osoby korzystające z hulajnóg czy wreszcie piesi muszą być dobrze widoczni. Policjanci rekomendowali noszenie elementów odblaskowych również w obszarze zabudowanym, ponieważ poprawiają one nasze bezpieczeństwo na drodze.

Przypominamy!

Przepisy nakładają na pieszych i rowerzystów obowiązek noszenia odblasków po zmroku w obszarze niezabudowanym. Pamiętajmy jednak, że przede wszystkich chodzi tutaj o nasze bezpieczeństwo. Nośmy odblaski nawet w terenie zabudowanym. Dzięki nim jesteśmy bardziej widoczni. Pieszego z odblaskiem kierowca widzi już ze 100 m. Taka odległość daje czas na właściwą reakcję – wyhamowanie, czy ominięcie nas. Kiedy nie mamy elementów odblaskowych, ten dystans znacznie się zmniejsza, co powoduje różne niebezpieczne sytuacje. Istotne jest także umiejscowienie takiego elementu na odzieży. Odblask powinien być widoczny. Najlepiej umieścić go na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej lub pleców.

Powrót na górę strony