Aktualności

Policjanci dla uczniów – aby droga do szkoły była bezpieczna

Data publikacji 08.09.2020

Czas letniego wypoczynku dobiegł końca. Po długiej przerwie uczniowie wreszcie usłyszeli pierwszy dzwonek. O bezpieczną drogę do szkoły, jak każdego roku dbają policjanci z Opola. Funkcjonariusze obserwują, czy kierowcy nie stwarzają zagrożenia, a dzieci przechodzą przez jezdnię w wyznaczonych do tego miejscach. Przypominamy też o odblaskach -teraz każdy dzień staje się coraz krótszy.

Z pierwszym września, po długiej nieobecności dzieci wróciły w szkolne mury. Jednak tym razem rok szkolny zaczął się nieco inaczej niż zazwyczaj. W związku z panującą epidemią COVID-19 musimy się liczyć z dodatkowymi obostrzeniami. To między innymi zakrywanie ust i nosa w określonych miejscach. Wszystko po to, by nie narażać siebie i innych na zachorowanie. Policjanci z komendy miejskiej jeszcze w czasie wakacji prowadzili wzmożone działania związane z bezpieczeństwem uczniów w czasie ich drogi do szkoły. Na tym jednak ich działania się nie kończą.

Mundurowi pełnią służbę w rejonie placówek oświatowych i osobiście czuwają nad bezpieczeństwem idących na zajęcia dzieci. Wspomagają ich przy tym strażnicy miejscy oraz mobilne kamery, które utrwalają popełniane przez kierujących w okolicy przejść dla pieszych wykroczenia.

Spotkania z dziećmi to również dobra okazja do wręczenia odblasków i przypomnienia najmłodszym, jak ważne jest ich noszenie. Podczas działań ,,Bezpieczna droga do szkoły" policjanci propagują wśród dzieci oraz rodziców świadome i bezpieczne zachowania na drodze. Szczególną uwagę zwracają na edukację najmłodszych uczniów, którzy wchodzą w świat nauki – nie tylko tej szkolnej, ale także tej związanej z ruchem drogowym.

Mundurowi apelują do rodziców i opiekunów, aby także oni zadbali o bezpieczeństwo ich pociech w drodze do szkoły. Rozmawiajmy z dziećmi i przypominajmy im podstawowe zasady korzystania z dróg. Wybierzmy się wspólnie na spacer, decydując się właśnie na trasę, którą codziennie będzie pokonywało nasze dziecko do i ze szkoły, zwracając mu uwagę na miejsca szczególnie niebezpieczne.

Pamiętajmy także, że poprawa bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej zależy również od rodziców. To przede wszystkim oni odpowiadają za swoje pociechy. Policjanci przypominają, iż dzieci do lat 7 nie mogą samodzielnie poruszać się po drogach – należy zapewnić im opiekę osoby co najmniej dziesięcioletniej.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 10.42 MB)

Powrót na górę strony