Aktualności

Oszuści wciąż aktywni w naszym województwie

Data publikacji 14.08.2020

Przestępcy wykorzystujący metodę oszustwa "na policjanta" i "na wnuczka" uaktywnili się w ostatnim czasie w naszym regionie. W trakcie wakacji najczęściej wykorzystują pretekst wypadku drogowego. Zaatakowali seniorów w trzech powiatach: opolskim, brzeskim i kluczborskim. Niestety, dwie seniorki dały się zwieść i przekazały oszustom swoje oszczędności. Przypominamy! Policjanci nigdy nie informują o swoich działaniach przez telefon, nigdy też nie żądają wypłaty i przekazania pieniędzy. Apelujemy do osób młodych - rozmawiajmy z naszymi seniorami o tego typu oszustwach i przestrzegajmy ich przed tą metodą!

Przestępcy działający metodą "na policjanta" czy "na wnuczka" są wciąż aktywni. Oszuści wykorzystując ufność i dobroć seniorów, pod pretekstem pomocy czy to członkom rodziny czy Policji, chcą wyłudzić ich oszczędności. Działają często pod presją czasu. Warto też pamiętać, że wciąż modyfikują swoje przestępcze metody. Niekiedy podają się za pracowników elektrowni, ZUS-u czy opieki społecznej. W czasie wakacji oszuści częściej wykorzystują pretekst wypadku drogowego!

W ostatnim czasie odnotowaliśmy 9 prób oszustwa "na policjanta". To tych przestępstw doszło w powiecie opolskim, brzeskim oraz kluczborskim. Niestety, w powiecie kluczborskim i brzeskim przestępcom udało się zwieść dwie osoby.

13 sierpnia, dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Kluczborku odebrał zgłoszenie o oszustwie. Jak przekazała 78-latka, na jej numer stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za członka rodziny. W rozmowie seniorka usłyszała, że mężczyzna spowodował wypadek drogowy w którym potrącił kobietę w ciąży. Oszust powiedział, że kobieta trafiła do szpitala, a jego zabrała policja. Mężczyzna płacząc prosił o pomoc finansową w celu zapłacenia kaucji. Seniorka przekazał oszustom 50 tysięcy złotych.

Natomiast 85-letnia mieszkanka Brzegu straciła 3 000 złotych kiedy do jej mieszkania zapukał nieznajomy mężczyzna. Kilka chwil wcześniej odebrała telefon od rzekomego wnuczka, którzy miał potrącić ciężarną kobietę. Z jego relacji wynikało, że potrzebował pieniędzy aby uniknąć aresztu. Seniorka była przekonana, że rozmawia z wnuczkiem i kiedy w jej mieszkaniu pojawił się „kurier” bez wahania przekazała mu pieniądze, aby pomóc wnukowi.

Apelujemy do bliskich osób starszych - zadbajmy o bezpieczeństwo i świadomość seniorów. Rozmawiajmy o zagrożeniach, uczulmy na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Mówmy swoim rodzicom bądź dziadkom o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Niech seniorzy w chwili wahania kontaktują się zawsze bezpośrednio ze swoją rodziną!

Pamiętajmy!
Policjanci nigdy nie żądają wypłaty i przekazania im pieniędzy. Nigdy też nie informują telefonicznie o prowadzonych przez siebie działaniach. Jeśli w rozmowie ktoś podaje się za funkcjonariusza Policji i zaczyna np. wypytywać o nasze oszczędności czy rzekomo informując o zdarzeniu drogowym z udziałem naszych najbliższych, żądając przy tym przekazania pieniędzy - zakończmy taką rozmowę!

Po przerwanym połączeniu skontaktujmy się z naszymi najbliższymi. Powiadomy też służby, dzwoniąc pod numer 112.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 21.54 MB)

Powrót na górę strony