Aby wakacyjne drogi były zawsze bezpieczne
Wakacyjna podróż na ogół kojarzy się nam pozytywnie. Gdy jednak zaczynamy dokładnie śledzić policyjne statystyki okazuje się, że nie brakuje w tym czasie tragedii na drogach. Dlatego tak ważne jest, by do wyjazdu odpowiednio się przygotować. Musimy również pamiętać, że dobra pogoda nie jest gwarantem bezpiecznej podróży. Nie zapominajmy przy tym, że za kierownicę siadają kierowcy bardziej, jak i mniej doświadczeni - dlatego zawsze powinniśmy się kierować zasadą ograniczonego zaufania.
Wakacje to tradycyjnie czas wyjazdów i zdecydowanie większej ilości autokarów poruszających się po drogach naszego województwa. Dlatego w całym województwie uruchomione zostały punkty kontroli autokarów. Kontrolę taką może zgłosić każdy - rodzic czy opiekun wycieczki - najlepiej kilka dni wcześniej. Do tej pory w całym województwie sprawdziliśmy ponad 100 autokarów. W ich efekcie policjanci ruchu drogowego ujawnili 13 różnych usterek, w 3 sytuacjach musieli zatrzymać dowody rejestracyjne.
Policjanci ruchu drogowego monitorują bezpieczeństwo na drogach, sprawdzają prędkość, stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia dzieci i trzeźwość kierujących. Reagują na przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym, zwracając szczególną uwagę na osoby stwarzające swoją jazdą zagrożenie dla pozostałych.
Wciąż główną przyczyną tragicznych zdarzeń na drogach jest nadmierna prędkość, nie udzielenie pierwszeństwa czy prędkość nie dostosowana do warunków drogowych. Również wysokie temperatury i długi czas spędzany za kierownicą mają znaczący wpływ na nasz organizm i mogą powodować wydłużenie czasu reakcji, złe samopoczucie, utrudnioną koncentrację czy zaburzenia wzroku. Po raz kolejny przypominamy i apelujemy, by kierowcy jak najczęściej korzystali z przerw w trakcie długich podróży, spożywali duże ilości płynów i pamiętali o swoich pasażerach, w szczególności o dzieciach.
Od początku wakacji funkcjonariusze ruchu drogowego przeprowadzili blisko 25 000 badań na zawartość alkoholu. Z tej liczby blisko 500 kierowców zdecydowało się na jazdę po alkoholu. W tym czasie doszło do 70 wypadków drogowych, w których zginęło 9 osób, a 80 zostało rannych. 6 wypadków dotyczyło kierujących rowerem, 4 pieszych.
Żeby nasza podróż upłynęła szczęśliwie i bezpiecznie trzeba pamiętać o paru rzeczach:
- do najczęstszych przyczyn wypadków drogowych należy nadmierna lub niedostosowana do warunków na drodze prędkość oraz brawura. Dlatego, przede wszystkim, dostosujmy prędkość do warunków i przestrzegajmy obowiązujących ograniczeń
- wbrew obiegowej opinii, do największej ilości wypadków dochodzi, gdy warunki na drodze są dobre, a ruch niewielki. Ładna pogoda nie może uśpić naszej uwagi i czujności. W drodze bądźmy wypoczęci i skoncentrowani.
- dobra pogoda sprzyja większej ilości rowerzystów i motocyklistów na drogach. Dlatego zawsze powinniśmy zachowywać szczególną ostrożność i nie zapominać o zasadzie ograniczonego zaufania.
Nie ma żadnej taryfy ulgowej dla piratów drogowych czy nietrzeźwych kierujących!
Jako kierowca stosuj się do tych zasad:
- w czasie jazdy korzystaj z pasów bezpieczeństwa, dzieci przewoź w fotelikach,
- przed wyjazdem sprawdź: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie samochodu (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę, zachęcamy również do posiadania apteczki i kamizelek odblaskowych) oraz potrzebne dokumenty (prawo jazdy),
- po dwóch lub trzech godzinach jazdy należy obowiązkowo zrobić co najmniej 15-minutową przerwę w bezpiecznym miejscu – na parkingu czy na stacji paliw. Nie zapominajmy przy tym o nakazach związanych z panującą epidemią koronawirusa.
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 10.3 MB)
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 9.83 MB)
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 7.98 MB)
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 7.56 MB)