Bezpiecznie na przejeździe kolejowym - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Bezpiecznie na przejeździe kolejowym

Data publikacji 05.08.2020

Wspólne działania przeprowadzili namysłowscy policjanci z funkcjonariuszami Służby Ochrony Kolei. W ramach kampanii „Bezpieczny przejazd - zatrzymaj się i żyj”, mundurowi na przejazdach kolejowych sprawdzali zachowania kierowców i pieszych. Rozdawali ulotki zawierające informacje o zasadach obowiązujących w rejonie torów kolejowych.

Celem akcji jest przede wszystkim podnoszenie świadomości w społeczeństwie o zagrożeniach wynikających  z błędów kierowców na przejazdach i terenach kolejowych. Namysłowscy policjanci ruchu drogowego wraz z funkcjonariuszami SOK zwracali uwagę kierowcom, którzy nie zachowywali należytej ostrożności na przejazdach kolejowych i swoim zachowaniem stwarzali zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu. Pieszym wskazywali bezpieczne miejsca do przechodzenia przez torowisko. 

Najczęstszymi błędami prowadzącymi do tragedii na torach jest przejeżdżanie torowiska przy zamykających się rogatkach, omijanie półrogatek, ignorowanie znaku stop i niestosowanie się do czerwonego światła sygnalizacyjnego.

Przypominamy:

- dojeżdżając do przejazdu kolejowego powinniśmy zachować szczególną ostrożność,

- gdy widzimy czerwony sygnał obowiązkowo zatrzymujemy się przed przejazdem kolejowym,

- czekając przed przejazdem kolejowym, przez który przejeżdża pociąg, możemy ruszyć dopiero po całkowitym uniesieniu się szlabanu i wyłączeniu czerwonego sygnału,

- gdy jesteśmy świadkami zdarzenia natychmiast poinformujmy o tym policję i inne służby ratunkowe.

 

  • Umundurowany policjant w kamizelce odblaskowej podchodzi do samochodów zatrzymanych przed przejazdem kolejowym.
  • Plakat promujący bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych, na czarnym tle kobieta wypowiada zdanie: "Uważaj na przejeździe kochanie".
  • Pracownik Służby Ochrony Kolei w kamizelce odblaskowej stoi przy samochodzie osobowym i rozmawia z kierowcą.