Półmetek wakacji za nami - pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Półmetek wakacji za nami - pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie

Data publikacji 06.08.2020

Połowa wakacji już za nami. W tym roku wypoczywamy w szczególnych okolicznościach. Cały czas towarzyszą nam przepisy i obostrzenia związane z COVID-19. Ich przestrzeganie jest wyrazem troski o zdrowie swoje i swoich bliskich. Pamiętajmy również o bezpieczeństwie podczas podróży oraz wypoczynku nad wodą. Cały czas możemy również zgłaszać policjantom kontrole autokarów, którymi wyjeżdżamy na wakacje. W tym wyjątkowym czasie, troska o własne bezpieczeństwo powinna nam towarzyszyć na co dzień.

Zarówno policjanci jak i służby sanitarne cały czas przypominają o konieczności przestrzegania zasad związanych z epidemią COVID-19. Chodzi tu zarówno o dystans społeczny jak i obowiązek zasłaniania ust i nosa w wyznaczonych miejscach oraz tam, gdzie dystans społeczny nie może być zachowany. Stosowanie się do przepisów bezpieczeństwa jest wyrazem troski i odpowiedzialności o zdrowie własne i swoich bliskich.

Wakacje to tradycyjnie czas wyjazdów i zdecydowanie większej ilości autokarów poruszających się po drogach naszego województwa. Dlatego w całym województwie uruchomione zostały punkty kontroli autokarów. Kontrolę taką może zgłosić każdy - rodzic czy opiekun wycieczki - najlepiej kilka dni wcześniej. Do tej pory w całym województwie sprawdziliśmy ponad 100 autokarów. W ich efekcie policjanci ruchu drogowego ujawnili 13 różnych usterek, w 3 sytuacjach musieli zatrzymać dowody rejestracyjne.

Policjanci ruchu drogowego monitorują bezpieczeństwo na drogach, sprawdzają prędkość, stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia dzieci i trzeźwość kierujących. Reagują na przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym, zwracając szczególną uwagę na osoby stwarzające swoją jazdą zagrożenie dla pozostałych.

Od początku wakacji funkcjonariusze ruchu drogowego przeprowadzili blisko 25 000 badań na zawartość alkoholu. Z tej liczby blisko 500 kierowców zdecydowało się na jazdę po alkoholu. W tym czasie doszło do 70 wypadków drogowych, w których zginęło 9 osób, a 80 zostało rannych. 6 wypadków dotyczyło kierujących rowerem, 4 pieszych.

Wciąż główną przyczyną tragicznych zdarzeń na drogach jest nadmierna prędkość, nie udzielenie pierwszeństwa czy prędkość nie dostosowana do warunków drogowych. Również wysokie temperatury i długi czas spędzany za kierownicą mają znaczący wpływ na nasz organizm i mogą powodować wydłużenie czasu reakcji, złe samopoczucie, utrudnioną koncentrację czy zaburzenia wzroku. Po raz kolejny przypominamy i apelujemy, by kierowcy jak najczęściej korzystali z przerw w trakcie długich podróży, spożywali duże ilości płynów i pamiętali o swoich pasażerach, w szczególności o dzieciach.

Nad osobami wypoczywającymi nad wodą czuwają policyjni wodniacy. Niejednokrotnie ratują ludzkie życie i udzielają pomocy osobom, które często przeceniają swoje możliwości w pływaniu. Na terenie garnizonu opolskiego zlokalizowane są 2 sezonowe ogniwa wodne. Nad Jeziorem Turawskim (doraźnie rzeka Odra) służbę pełni 5 funkcjonariuszy, natomiast nad Jeziorem Nyskim i Otmuchowskim bezpieczeństwa pilnuje 6 policjantów.

Na szczęście od początku wakacji na Opolszczyźnie nie odnotowaliśmy żadnych przypadków utonięć związanych z wypoczynkiem nad wodą. Ważne, aby nic się pod tym względem do końca wakacji nie zmieniło. Apelujemy zatem o rozsądek, ostrożność i trzeźwe myślenie podczas kąpieli. Woda jest żywiołem i o tragedię nie trudno.

Od początku wakacji przeprowadziliśmy ponad 100 różnego rodzaju spotkań z dziećmi i młodzieżą. To między innymi wizytacje i kontrole obozów i biwaków harcerskich, czy też kolonii oraz półkolonii. W ich trakcie policyjni profilaktycy przypominają przed wszystkim o zasadach bezpiecznego wypoczynku.

  • policjant z drużynki rowerowej trzyma radiostację w dłoni
  • policjanci na rowerach podczas patrolu
  • policjanci na rowerach podczas patrolu
  • policjant na quadzie
  • policjantka stoi obok autobusu MZK
  • policjanci z ogniwa wodnego
  • policjanci z ogniwa wodnego
  • policjant kieruje ruchem na skrzyżowaniu. Ma uniesioną w górę prawą rękę.
  • ruch drogowy sprawdza prędkość