Aktualności

Nietrzeźwy traktorzysta przy żniwach

Data publikacji 30.07.2020

Każdego lata media donoszą o wypadkach podczas żniw. Często konsekwencją przykrych zdarzeń jest nieodpowiedzialne zachowanie osób, biorących udział w pracach rolnych. Namysłowscy policjanci zatrzymali traktorzystę, który po zakończeniu prac polowych wracał do domu mocno nietrzeźwy. Dodatkowo, pojazd i przyczepa nie miały odpowiednich dokumentów. Apelujemy o rozsądek i przypominamy o zagrożeniach podczas żniw.

Namysłowscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego ciągnikiem rolniczym, który po zakończonej pracy na polu wyjechał na drogę. Ze zgłoszenia wynikało, że traktorzysta może być nietrzeźwy, bo swoim ciągnikiem z przyczepą zajmuje całą szerokość drogi. Przypuszczenia mieszkańców potwierdził alkomat. Po przebadaniu traktorzysty na zawartość alkoholu, urządzenie wykazało ponad półtora promila alkoholu w organizmie kierowcy. Mężczyzna nie posiadał przy sobie uprawnień do kierowania, gdyż już wcześniej zostało mu zatrzymane. Ciągnik rolniczy nie był zarejestrowany, a przyczepa nie miała ważnych badań technicznych i ubezpieczenia.

Teraz rolnik będzie się tłumaczył przed sądem. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi mu wysoka grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów, a nawet do 2 lat więzienia. Osobne koszty traktorzysta poniesie z tytułu nieopłacenia składki ubezpieczeniowej na ciągnik i przyczepę.

W okresie żniw, apelujemy do wszystkich osób wykonujących prace polowe, o ostrożność i rozsądek. Przypominamy, że nieodpowiedzialne zachowanie może powodować wiele niebezpiecznych sytuacji. Osoby obsługujące lub znajdujące się w rejonie pracujących maszyn rolniczych, muszą być trzeźwe i przeszkolone. Urządzenia natomiast powinny posiadać wymagane przepisami dokumenty i ubezpieczenia.

Aby nie dopuścić do tych groźnych sytuacji na roli, pamiętajmy o tym, że:

  • gdy obsługujemy maszyny rolnicze upewnijmy się, że w pobliżu nie ma osób postronnych, a w szczególności dzieci;
  • Zabronione jest wspinanie się po drabinkach do kombajnów, ciągników i innych maszyn osobom nieuprawnionym;
  • Zabrońmy osobom nietrzeźwym i dzieciom samodzielnej obsługi maszyn rolniczych - dzieciom do 16 roku życia nie wolno obsługiwać jakichkolwiek maszyn rolniczych;
  • Dzieci nie wolno przewozić w kabinach, na przyczepach oraz elementach maszyn;
  • Wszystkie prace z użyciem maszyn rolniczych powinna nadzorować osoba przeszkolona.
Powrót na górę strony