Bezpieczeństwo dzieci w gospodarstwie rolnym - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Bezpieczeństwo dzieci w gospodarstwie rolnym

Data publikacji 14.07.2020

Niestety każdego lata media donoszą o wypadkach z udziałem dzieci, które brały udział w pracach rolnych. Prudniccy policjanci apelują o rozsądek rodziców i przypominają o zagrożeniach wynikających z powierzania dzieciom niebezpiecznych zajęć w gospodarstwie. Dbajmy o naszych najmłodszych, otoczmy ich opieką i zapewnijmy im bezpieczne wakacje

Czas wakacji to dla niektórych z nas czas żniw. Wytężona praca w gospodarstwie rolnym nierzadko zajmuje całkowitą uwagę osób dorosłych. Niestety, zdarza się też tak, że do prac polowych wysyła się też dzieci. Przypominamy, że taka sytuacja może powodować wiele niebiezpiecznych sytuacji. Nasze pociechy, znajdujące się w obecności pracujących maszyn rolniczych, narażone są na wiele niebezpieczeństw utraty zdrowia, a nawet życia.

Aby nie dopuścić do tych groźnych sytuacji pamiętajmy o tym, że:

  • Uważaj na dzieci, gdy obsługujesz maszyny - upewnij się, że w pobliżu nie ma osób postronnych, a w szczególności dzieci.
  • Zabroń wspinaczek i zabezpiecz drabinki do kombajnów, ciągników i innych maszyn.
  • Nie wyznaczaj dzieciom potencjalnie niebezpiecznych zadań - zamiast tego, powierz im proste i lekkie prace.
  • Zabroń dzieciom samodzielnej obsługi maszyn rolniczych - dzieciom do 16 roku życia nie wolno obsługiwać jakichkolwiek maszyn rolniczych, nie wolno ich też przewozić w kabinach, na przyczepach oraz elementach maszyn.

W czasie letniego wypoczynku zadbajmy również o to, aby nasze pociechy nauczyły się szacunku do ognia. Niedopuśmy do sytuacji, kiedy bez naszej wiedzy i nadzoru, najmłodsi bawią się zapałkami czy zapalniczkami. Takie nieroztropne zachowanie możę zakończyć się tragicznym w skutkach pożarem.

Nauczmy nasze dzieci również tego jak wezwać pomoc. Niech zapamiętają numer alarmowy 112, a te już trochę starsze tego, jak np. używać gaśnicy.

  • Zasady bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym
  • Bezpieczeństwo w gospodarstwie rolnym