Ruszajmy w drogę wypoczęci i trzeźwi - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Ruszajmy w drogę wypoczęci i trzeźwi

Data publikacji 18.07.2020

Trwają wakacje. To czas wypoczynku od codziennych obowiązków i zmartwień. Nie możemy jednak zapominać o kilku najważniejszych sprawach. Przede wszystkim, nigdy nie wsiadajmy za kierownicę pod wpływem alkoholu. Dostosowujmy prędkość do panujących warunków i obowiązujących znaków. W dłuższej trasie - obowiązkowo zróbmy przerwę. Wakacyjne rozluźnienie nie może być wymówką dla łamania przepisów drogowych, których przestrzeganie chroni nas i naszych najbliższych.

Czas wakacji to okres rozluźnienia i odpoczynku od trosk dnia codziennego. Wyjazdy na wypoczynek czy spotkania z rodziną i znajomymi bardzo często wymagają od nas poruszania się samochodami. Nierzadko na dłuższe dystanse. Pamiętajmy o zaplanowaniu naszej trasy i sprawdzeniu czy nasz pojazd jest w pełni sprawny i przygotowany do drogi. Nie zapominajmy o przerwach w trasie – wypoczęci i skoncentrowani będziemy lepiej reagować na sytuację na drodze. Zwracajmy uwagę na warunki i znaki drogowe, dobra pogoda nie może być wymówką dla nadmiernej prędkości.

Jednak przede wszystkim siadając za kierownicą bądźmy trzeźwi. Jeśli jakiś czas wcześniej spożywaliśmy alkohol i nie jesteśmy pewni, że nie ma na nas wpływu – podejdźmy do najbliższej jednostki Policji i sprawdźmy naszą trzeźwość. Bądźmy pewni, że w drogę ruszamy w pełni gotowi.

W czerwcu opolscy policjanci zatrzymali ponad 320 osób, które zdecydowały się na kierowanie pod wpływem alkoholu. Niestety, tylko do połowy lipca, funkcjonariusze zatrzymali już blisko 200 nietrzeźwych kierowców. Każda z tych sytuacji mogła przerodzić się w tragiczne w skutkach zdarzenia drogowe. Przypominamy, że za jazdę pod wpływem alkoholu grozi kara do 2 lat więzienia, wieloletni zakaz prowadzenia pojazdów oraz wysoka grzywna.

Nie zapominajmy o tym, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo na drodze. Jeśli jesteśmy świadkami, że ktoś wcześniej pił alkohol i zamierza wsiąść za kierownicę, zareagujmy! Postarajmy się odwieść taką osobę przed nieodpowiedzialnym zachowaniem. W przypadku podejrzeń, że nietrzeźwa osoba jest kierowcą – zadzwońmy pod numer 112. Nie pozostawajmy obojętni. Wspólnie dbajmy o to, żeby nie dochodziło do takich sytuacji.

Każde ryzykowne i nieodpowiedzialne zachowanie może przyczynić się do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Skalę tych nieszczęść pokazuje nasza Policyjna Mapa Wypadków Drogowych ze Skutkiem Śmiertelnym - Wakacje 2020, gdzie pod każdym z zaznaczonych miejsc, kryje się ludzka tragedia. Zadbajmy o to, żeby tych wypadków było jak najmniej.