Aktualności

Wyjaśniamy okoliczności śmiertelnego zdarzenia z udziałem rowerzystki

Data publikacji 02.07.2020

Zdarzenia drogowe z udziałem rowerzystów często są bardzo niebezpieczne i mogą mieć tragiczny skutek. W konfrontacji z samochodem, rowerzysta ma małe szanse na wyjście z tego bez szwanku. Niestety, do takiego tragicznego w skutkach zdarzenia doszło w Namysłowie na ulicy Sikorskiego. 38-letnia rowerzystka została śmiertelnie potrącona. Teraz policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają tą tragiczną sytuację.

Poruszając się rowerem po naszych drogach trzeba w sposób szczególny obserwować otoczenie, ponieważ każde zderzenie lub upadek, może skończyć się nieprzyjemnymi lub nawet tragicznymi w skutkach konsekwencjami.

Do takiego nieszczęsliwego zdarzenia doszło 2 lipca, o godzinie 6:00 w Namysłowie przy ulicy Sikorskiego. Pracujący na miejscu wypadku policjanci ustalili, iż kierująca rowerem 38-latka, zjechała z chodnika wprost pod przejeżdżający pojazd. Kierujący samochodem audi 68-latek, potrącił rowerzystkę, która niestety w wyniku odniesionych obrażeń poniosła śmierć na miejscu.

Przypominamy, że wszyscy uczestnicy ruchu drogowego muszą bezwzględnie przestrzegać obowiązujących przepisów.

Pamiętajmy, że:

  • kierujący rowerem są obowiązani poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych. Rowerzyści powinni korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają. Tam należy zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. W przypadku braku drogi rowerowej można poruszać się poboczem lub jezdnią,
  • jeśli przewozimy dziecko do lat 7, to tylko i wyłącznie, kiedy jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę,
  • korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy: opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów, warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła),
  • rowerzyści, którzy korzystają z chodnika lub drogi dla pieszych, są obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Rower powinien posiadać odpowiednie wyposażenie i być sprawny technicznie. Bardzo istotne jest oświetlenie. W ciągu dnia rower powinien być wyposażony w tylne czerwone światło odblaskowe. Korzystając z roweru po zmierzchu, powinien mieć co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym lub migającym światłem, co najmniej jedno światło tylne czerwone - odblaskowe, co najmniej jedno światło tylne czerwone świecące ciągłym lub migającym światłem. Dodatkowo każdy rowerzysta dla poprawy bezpieczeństwa i widoczności powinien założyć jasną lub rzucającą się w oczy koszulkę bądź jakikolwiek element odblaskowy, który pozwoli dostrzec go z daleka.

Rowerzysta może zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez używanie kasku. Nie jest to co prawda obowiązkowe, ale należy pamiętać, że z pozoru niegroźna wywrotka na rowerze bez kasku, może spowodować spory uszczerbek na zdrowiu.

Apelujemy do kierujących pojazdami, aby dzielili się pasem jezdni z rowerzystami i wyprzedzali ich w sposób bezpieczny. Jednocześnie przypominamy — kierującego rowerem obowiązują takie same przepisy ruchu jak wszystkich innych użytkowników dróg!