Nigdy nie pozostawiajmy dzieci i zwierząt w rozgrzanym aucie! - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Nigdy nie pozostawiajmy dzieci i zwierząt w rozgrzanym aucie!

Data publikacji 02.07.2020

Policja apeluje szczególnie do osób dorosłych. Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie chwilę, nie zostawiajmy swoich podopiecznych w pojeździe podczas upałów. Taka troska powinna dotyczyć także zwierząt. Pobyt w rozgrzanym aucie, to jak pobyt w piekarniku. W skrajnym przypadku może zakończyć się nawet śmiercią.

Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne. Apelujemy, by kategorycznie nie zostawiać w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt. Przy upałach we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji.

Przez brak rozwagi możemy mieć na sumieniu życie najbliższej nam osoby. Z drugiej zaś strony, nie bądźmy obojętni. Gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu poinformujmy o wszystkim policję dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Oczekując na służby pozostańmy na miejscu i monitorujmy sytuację. Pamiętajmy też o tym, że jeśli stwierdzimy, że dłuższe pozostawanie dziecka czy zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu, mamy prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby.