Aktualności

Podczas zmiennych warunków drogowych zachowajmy szczególną ostrożność

Data publikacji 22.06.2020

Zmieniające się warunki pogodowe znacznie utrudniają jazdę i sprzyjają powstawaniom niebezpiecznych sytuacjom na drodze. Dlatego o dobry stan techniczny pojazdu zawsze warto zadbać, a w tych warunkach również ściągnąć nogę z gazu. Pamiętajmy, że każdy użytkownik drogi ma prawo czuć się bezpiecznie i być bezpieczny – zarówno kierowca pojazdu, pieszy jak i rowerzysta.

Pogoda za oknem nas nie rozpieszcza. Od kilku dni pada deszcz, a warunki drogowe są trudne. Nawierzchnia jest mokra i śliska, dodatkowo widoczność znacznie ogranicza ulewny deszcz i porywisty wiatr. Tak było w miniony weekend w powiecie brzeskim.

W takie dni powinniśmy wzmóc naszą czujność i dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. Nadmierna prędkość i brawura mogą być zgubne. Podczas ulewnego deszczu szczególnie niebezpiecznym manewrem jest wyprzedzanie, ponieważ nie mamy pewności, czy z naprzeciwka nic nie jedzie. Pamiętajmy również o bezpieczeństwie niechronionych uczestników ruchu drogowego. Skupmy uwagę na drodze i poboczu. Jeśli tam widzimy pieszego lub rowerzystę, mijajmy go w bezpiecznej odległości.

Do niechronionych uczestników ruchu drogowego również kierujemy apel, aby podczas ograniczonej widoczności, nawet w ciągu dnia korzystali z elementów odblaskowych. One sprawią, że kierowca samochodu szybciej nas dostrzeże i w porę będzie mógł zareagować. Kiedy w drodze spotka nas ulewny deszcz lub burza starajmy się na chwile przerwać podróż. Pamiętajmy o bezpiecznym postoju, najlepiej na parkingu. Nie zatrzymujmy się pod drzewami, bo pod nimi może dojść do przygniecenia przez powalone konary.

Pamiętajmy, że w dużej mierze, nasze bezpieczeństwo zależy od nas samych.  Zasada ograniczonego zaufania, rozsądek i poszanowanie prawa powinny być naszymi wskazówkami, a wtedy bezpiecznie dotrzemy do celu.