Aktualności

Za szybko, z promilami i przekręconym licznikiem

Data publikacji 22.06.2020

Policjanci z nyskiej grupy „SPEED” ukrócili niebezpieczną jazdę kierowcy volkswagena. 32-letni mieszkaniec gminy Korfantów jechał z prędkością 89 km/h, na obwiązującej „czterdziestce”. Był też nietrzeźwy - w organizmie miał ponad promil alkoholu. Dodatkowo, stan licznika jego pojazdu okazał się zaniżony o ponad 15 000 przebytych kilometrów. Mężczyzna stracił już swoje uprawnienia i teraz odpowie przed sądem.

Policjanci z nyskiej drogówki, wchodzący w skład grupy „SPEED” , prowadzili ręczny pomiar prędkości w Rzymkowicach. Wtedy do kontroli zatrzymali volkswagena. Powodem było przekroczenie prędkości przez kierującego.

Mężczyzna w terenie zabudowanym, na obowiązującej „czterdziestce” jechał 89 km/h. Szybko jednak okazało się, że to nie jedyne przewinienie 32-letniego kierowcy. Przeprowadzone przez policjantów badanie na stan trzeźwości, pokazało ponad promil w organizmie mężczyzny.

Funkcjonariusze sprawdzili też stan licznika pojazdu. Okazało się, że drogomierz wskazuje wartość zaniżoną o ponad 15 tys. km w stosunku do ostatniego badania technicznego. Teraz policjanci wyjaśniają, jak doszło do rozbieżności wskazań licznika i kto jest za to odpowiedzialny.

Mieszkaniec gminy Korfantów stracił już swoje uprawnienia, teraz odpowie przed sądem. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi mu kara do 2 lat więzienia, sądowy zakaz prowadzenia pojazdów na terytorium Polski oraz wysoka grzywna.

Przypominamy!

Za przestępstwo zmiany wskazań drogomierza lub ingerencji w prawidłowość jego pomiaru zgodnie z zapisem art. 306a kodeksu karnego grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Należy pamiętać, że takiej samej karze podlega zarówno osoba, która cofa licznik pojazdu, jak i ta, która taką korektę zleca.

Powrót na górę strony