Za bezpieczeństwo odpowiedzialni jesteśmy wszyscy - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Za bezpieczeństwo odpowiedzialni jesteśmy wszyscy

Data publikacji 12.06.2020

Przed nami kilka dni wolnego i zapewne część z nas wybierze się w podróż. Jak każdego dnia nad bezpieczeństwem czuwają opolscy policjanci. Wszystko po to, by każdy szczęśliwie dotarł do celu i bezpiecznie powrócił do domu. Fakt panującej epidemii koronawirusa i związanych z tym przepisów, wymaga od nas stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Dlatego pamiętajmy o używaniu maseczek w przestrzeni zamkniętej oraz zachowaniu dystansu społecznego. Bądźmy również rozsądni za kierownicą oraz wszędzie tam, gdzie będziemy korzystać z wypoczynku.

Przed nami kilka dni wolnego. Część z nas będzie wypoczywać w domu, a inni wybiorą się w podróż. Ale pamiętajmy przy tym wszystkim o wciąż obowiązujących obostrzeniach. W trasie - robiąc zakupy na przykład na stacji paliw - pamiętajmy o zakładaniu maseczki. Z kolei w miejscu wypoczynku, czy tam gdzie mogą gromadzić się osoby, pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniego dystansu.

W tym okresie spodziewamy się większego ruchu. Z kolei to może wiązać się z większą ilością zdarzeń drogowych. Dlatego też policjanci szczególną uwagę zwracać będą na trzeźwość kierujących, przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz używanie pasów bezpieczeństwa i fotelików do przewożenia najmłodszych. Dla piratów drogowych nie ma taryfy ulgowej. Funkcjonariusze będą zatrzymywać prawo jazdy kierowcom, którzy rażąco naruszą przepisy, tym samym stworzą realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Pamiętajmy także o tym, że na przełomie wiosny i lata, warunki na drogach mogą się bardzo szybko zmieniać. Letnie burze i związane z nią silne opady deszczu nakładają na kierowców potrzebę wzmożonej czujności i uwagi. Nie możemy też zapominać o w pełni sprawnym pojeździe. Działające bez zarzutu wycieraczki czy układ hamulcowy to w tej sytuacji podstawa bezpiecznej jazdy.

Nie zapominajmy również o obostrzeniach związanych z pandemią Covid-19. Wciąż obowiązują pewne ograniczenia. Społeczny dystans – min. 2 metry od drugiej osoby (przepis ten nie dotyczy m.in. osób nam najbliższych), czy założona maseczka w przestrzeni zamkniętej to wciąż obowiązujące przepisy. Po szczegółowe regulację zapraszamy na stronę www.gov.pl

Żeby podróż była bezpieczna, warto stosować się do kilku zasad:

- przed wyjazdem sprawdźmy: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie samochodu (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę), potrzebne dokumenty (prawo jazdy);

- przed podróżą nie spożywajmy alkoholu, bądźmy wypoczęci i wyspani;

- w czasie jazdy korzystajmy z pasów bezpieczeństwa, dzieci przewoźmy w fotelikach;

- przestrzegajmy ograniczeń prędkości, dostosujmy ją do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych, pamiętający przy tym, że w okresie jesieni warunki mogą bardzo szybko się zmienić;

- pamiętajmy o zastosowaniu zasady "ograniczonego zaufania", szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami - oni nie zawsze są widoczni na drogach.

Wybierając się w drogę, nie zapominajmy o zabezpiecz swojego mieszkania i domu:

- dobrze pozamykajmy wszystkie drzwi i okna,

- poprośmy sąsiadów o czujność i zwrócenie uwagi na Twoje mieszkanie, a w czasie nieobecności zabieranie poczty,

- nie zostawiajmy w mieszkaniu większej gotówki i przedmiotów o dużej wartości.