Czujni seniorzy nie dali się oszukać - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Czujni seniorzy nie dali się oszukać

Data publikacji 21.05.2020

Oszuści wciąż mogą próbować wyłudzić nasze oszczędności. W poniedziałek, policjanci z Kędzierzyna-Koźla zostali powiadomieni o 30 takich próbach. Dzięki wzmożonej czujności mieszkańców powiatu, nikt nie stracił swoich pieniędzy. Pamiętajmy, aby rozmawiać o takich zagrożeniach z seniorami czy osobami samotnymi. Gdy zadzwoni do nich oszust będą wiedzieć jak się zachować.

Oszuści próbują swoich sił wszędzie, także w naszym regionie. W poniedziałek policjanci z Kędzierzyna-Koźla zostali powiadomieni o trzydziestu próbach oszustw. Tym razem przestępcy posługiwali się dwoma metodami.

W kilku przypadkach wykorzystali metodę na tzw. wypadek. Oszuści w rozmowie z seniorami podawali się za członka rodziny informując, że spowodował wypadek i potrzebuje pieniędzy by uniknąć aresztu.

W drugiej metodzie, oszuści podawali się za policjantów. W tym przypadku do seniorów dzwoniono dwukrotnie. Podczas drugiej rozmowy informowano, że poprzedni telefon był próbą oszustwa. Rzekomy funkcjonariusz prosił o pomoc w zorganizowaniu policyjnej zasadzki. Miała ona polegać na przekazaniu przestępcom dużej sumy pieniędzy.

Dzięki wzmożonej czujności mieszkańców naszego powiatu, nikt nie został oszukany.

Pamiętajmy, że oszuści nie odpuszczają.  Nie możemy zapominać o tym, że są osoby, które doskonale wykorzystują metody manipulacji i tylko czekają na chwilę nieuwagi z naszej strony. Nigdy nie postępujmy pochopnie w kontaktach z nieznajomymi. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez przestępców. Gdy ktoś w rozmowie telefonicznej będzie nas prosił o pieniądze jak najszybciej ją zakończmy! NIGDY nie przekazujmy pieniędzy nieznajomym!

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy również uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Podczas rozmowy warto przypomnieć seniorom, że:

• policjanci nigdy nie proszą o pieniądze!

• nigdy nie angażują osób postronnych w policyjne działania!

• nie zalecają przelewów na inne wskazane rzekomo bezpieczne konta!