Gromadzili się – zostali ukarani przez sanepid - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Gromadzili się – zostali ukarani przez sanepid

Data publikacji 27.04.2020

W okresie obowiązujących obostrzeń osoby, które gromadziły się i przemieszczały bez ważnego powodu, musiały liczyć się z reakcją służb. W konsekwencji informacje o lekceważeniu obostrzeń trafiały do Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego. Sanepid wydał ostatnio decyzje o ukaraniu kolejnych pięciu mieszkańców powiatu krapkowickiego w związku z nieprzestrzeganiem zasad bezpieczeństwa.

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, od 1 do 19 kwietnia br. obowiązywały obostrzenia dotyczące gromadzenia i poruszania się w przestrzeniach publicznych. Niestety, pomimo płynących wówczas apeli o stosowanie się do wprowadzonych zakazów, doszło do zdarzeń, w których funkcjonariusze musieli interweniować wobec osób lekceważących te obostrzenia. Każda nieodpowiedzialna osoba musiała się liczyć z konsekwencjami prawnymi.

12 kwietnia przekonało się o tym 5 mieszkańców powiatu krapkowickiego. Były to osoby, które spotykał się w dniach obowiązujących zakazów w celach towarzyskich. W pierwszym przypadku, kilka minut po północy, dyżurny krapkowickiej komendy otrzymał zgłoszenie o grupie młodych osób, które głośno zachowują się w rejonie przeprawy promowej w Zdzieszowicach. Policjanci ze Zdzieszowic potwierdzili zgłoszenie. Na miejscu zastali trzech mężczyzn w wieku od 26 do 28 lat. W kolejnym przypadku, 64 i 25-latek spotkali się towarzysko na jednej z ulic w Krapkowicach.

Policjanci o tych sytuacjach powiadomili wówczas służby sanitarne. Teraz Inspektor Sanitarny nałożył na nie grzywny w formie decyzji administracyjnej. Każda z osób została ukarana kwotą 5 tysięcy złotych.