Aktualności

Rażąco łamali zakaz przemieszczania się – zostali ukarani grzywnami

Data publikacji 23.04.2020

W okresie obowiązujących obostrzeń kierowcy, którzy zdecydowali się na jazdę bez ważnego powodu lub będąc pod wpływem alkoholu muszą liczyć się nie tylko z utratą prawa jazdy i zakazem prowadzenia pojazdów, ale również z grzywnami w formie decyzji administracyjnej. W takiej sytuacji kara może wynieść nawet do 30 000 złotych.

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, od 1 do 19 kwietnia br. obowiązywały obostrzenia dotyczące przebywania i poruszania się w przestrzeniach publicznych. Niestety pomimo płynących apeli o stosowanie się do wprowadzonych zakazów - w tym czasie - doszło do zdarzeń, w których funkcjonariusze musieli interweniować wobec osób lekceważących obostrzenia, narażając tym samym na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale również swoich bliskich oraz wielu innych ludzi. Efektem tego były m. in. dwa śmiertelne wypadki drogowe, do których doszło na początku kwietnia w powiecie krapkowickim.

W pierwszym zdarzeniu 19-letni kierowca bmw w miejscowości Ćwiercie zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się czołowo z stojącym na poboczu osobowym volkswagenem. W tym wypadku, 35-letni kierowca golfa zginął na miejscu. Do drugiego zdarzenia doszło na trasie pomiędzy Pisarzowicami a Kierpieniem. Tu z kolei śmierć poniosła 21-letnia pasażerka, a dwie osoby z obrażeniami ciała trafiły do szpitala.

W kolejnych przypadkach, policjanci interweniowali wobec nietrzeźwych kierowców. Funkcjonariusze zatrzymali 38-letniego motorowerzystę. Mężczyzna jechał drogą wyznaczoną dla rowerów. W trakcie kontroli okazało się, że jest pod wpływem alkoholu. Badanie alkomatem wykazało blisko 1,5 promila alkoholu w jego organizmie. Dodatkowo, w tym stanie przewoził nietrzeźwą pasażerkę, która miała blisko promil.

Z kolei 39-letni kierowca tico uderzył w głaz. On również był pijany - miał blisko 2 promile alkoholu. Dodatkowo złamał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

O wszystkich tych sytuacjach policjanci powiadomili służby sanitarne. Inspektor Sanitarny nałożył na nie grzywny w formie decyzji administracyjnej w łącznej kwocie 25 tysięcy złotych.

Powrót na górę strony