Aktualności

Zostań w domu - razem zdziałamy o wiele więcej

Data publikacji 09.04.2020

Puste ulice, parki, skwery i tylko czasem pośpiesznie przechodząca osoba, to teraz codzienny obraz Opolszczyzny. Pamiętajmy, że pomimo wiosennej pogody wciąż obowiązują obostrzenia, mające na celu ograniczenie epidemii Covid-19 - #zostańwdomu. Policjanci dbając o przestrzeganie zakazów i nakazów wykorzystując m.in. łodzie, quady czy też drony.

Na ulicach pojawiły się dodatkowe patrole, których głównym zadaniem jest pilnowanie by ludzie nie gromadzili się stwarzając zagrożenie dla siebie i innych. Z oznakowanych radiowozów rozbrzmiewają komunikaty informujące o zakazach gromadzenia się. Nowe przepisy mające na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa to między innymi zakazy korzystania z plaż, parków oraz innych miejsc rekreacji. Przypominamy, że przemieszczać się możemy w przypadku:

  • dojazdu do i z pracy (dotyczy to także zakupu towarów i usług związanych z zawodową działalnością);

  • wolontariatu na rzecz walki z COVID-19 (dotyczy to pomocy osobom przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu);

  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego (do czego zalicza się np., niezbędne zakupy, wykupienie lekarstw, wizyta u lekarza, opieka nad bliskimi).

Apelujemy do mieszkańców naszego województwa, aby nie traktowali tego czasu jak okresu ferii. Wiąże się z tym również między innymi zakaz wychodzenia z domu osób do 18 roku życia bez osoby dorosłej. Niestety zdarzały się sytuację w których młodzież, z powodu zamkniętych szkół, gromadziła się w mieście, skwerach czy parkach.

Pamiętajmy o środkach ostrożności jak zachowanie 2 metrowego odstępu, dezynfekcji/myciu rąk. Także ze zrozumieniem musi spotkać się ograniczenie ilości osób mogących przebywać w sklepach. Te przepisy powstały by nas chronić i zwalczyć wirusa. Osoby ignorujące zakazy będą spotykać się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy - #zerotolerancji.

Tylko działając wspólnie możemy powstrzymać rozprzestrzeniające się zagrożenie jakim jest wirus COVID-19.

W razie wątpliwości i pytań zachęcamy do odwiedzenia strony www.gov.pl, gdzie w zakładce Aktualne zasady i ograniczenia , znajdziemy szereg informacji i odpowiedzi.

Powrót na górę strony