Aktualności

Złamali zasady kwarantanny domowej

Data publikacji 31.03.2020

Wspierając służby sanitarne, policjanci z Nysy codziennie kontrolują osoby objęte kwarantanną i sprawdzają czy stosują się one do zaleceń. Liczba osób, które powinny przebywać w wyznaczonym miejscu z dnia na dzień niestety rośnie. Nie wszyscy przestrzegają jednak obowiązku pozostania w domu. Tym samym narażają inne osoby na zakażenie. Wczoraj, nyscy mundurowi odnotowali 7 przypadków opuszczenia miejsca izolacji. Osoby, które nie stosują się do przepisów obowiązujących w związku z epidemią, muszą się liczyć z poważnymi konsekwencjami prawnymi.

W czasie panującej epidemii, nyscy mundurowi mierzą się z nowymi zadaniami i zagrożeniami związanymi z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Umundurowani policjanci wspierając działania służb sanitarnych, prowadzą nadzór nad osobami objętymi izolacją, sprawdzają czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz pytają czy nie potrzebują pomocy.

W większości przypadków, osoby poddane domowej izolacji stosują się do postanowień innych służb. Niestety, zdarzają się również przypadki nieodpowiedzialnego zachowania.

30 marca, nyscy policjanci podczas sprawdzeń nie zastali w domu 7 osób. W takich przypadkach tłumaczenie osób o wyjściu na zakupy do sklepu czy spacer z dzieckiem, nie stanowią żadnego usprawiedliwienia.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi kara grzywny do 30 000 złotych, którą nakłada Powiatowy Inspektor Sanitarny. Ponadto osoby łamiące zasady kwarantanny domowej muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną wynikającą z treści art. 116 kodeksu wykroczeń.

Policjanci po raz kolejny apelują o odpowiedzialne i zdyscyplinowane zachowanie. W tym niezwykle trudnym dla każdego z nas czasie, musimy wziąć odpowiedzialność za życie i zdrowie nasze, naszych bliskich, a także osób z naszego otoczenia, stosując się do poleceń wydawanych przez uprawnione do tego instytucje!

Powrót na górę strony