Aktualności

65-latek na kwarantannie wyszedł do sklepu po papierosy

Data publikacji 30.03.2020

Każdego dnia prudniccy policjanci wspierają służby sanitarne sprawdzając, czy osoby objęte kwarantanną respektują ciążący na nich obowiązek. Choć, liczba osób, które powinny przebywać w wyznaczonym miejscu z dnia na dzień rośnie, to zdecydowana większość z nich rozumie powagę sytuacji i pozostaje w domach. Niestety nie wszyscy stosują się do obowiązujących przepisów i wychodzą z domu narażając tym samym inne osoby na ryzyko zarażenia. Przykładem tego może być 65-letni mieszkaniec Głogówka, który w trakcie obowiązującej go kwarantanny wyszedł do sklepu po… papierosy.

W związku z pandemią koronawirusa prudniccy policjanci wspierają służby sanitarne sprawdzając czy osoby objęte kwarantanną respektują ciążący na nich obowiązek.  Takie kontrole są wykonywane wyłącznie przez umundurowanych funkcjonariuszy, którzy telefonicznie, poprzez domofon lub z bezpiecznej odległości potwierdzają obecność osoby, a także pytają czy nie potrzebują jakiejkolwiek pomocy. Choć, liczba osób, które powinny przebywać w wyznaczonym miejscu z dnia na dzień rośnie to zdecydowana większość z nich rozumie powagę sytuacji i pozostaje w domach.

Zdarzają się jednak przypadki łamania obowiązujących przepisów. 26 marca policjanci z Głogówka kontrolowali jednego z mieszkańców miasta.  Niestety funkcjonariusze nie zastali go pod wskazanym adresem. Podczas ponownej kontroli - dwie godziny później - mężczyzna był już w miejscu zamieszkania. 65-latek znajdował się pod wyraźnym działaniem alkoholu. Policjantom oświadczył, że wyszedł jedynie do sklepu, bo brakło mu… papierosów.

W tej sprawie policjanci wszczęli już postępowanie sprawdzające w kierunku art. 160 kodeksu karnego. Za takie przestępstwo grozi kara do 3 lat więzienia. O całej sytuacji poinformowany został również inspektorat sanitarny.

Przypominamy, że każdy pacjent objęty kwarantanną domową musi być odpowiedzialny i nie narażać innych na ryzyko. Osoby objęte kwarantanną powinny, nawet nie z przymusu prawnego, ale społecznego obowiązku dbania o innych, poddać się rygorom izolacji. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny! W przypadku niestosowania się do rygoru kwarantanny, policjanci mogą skierować wniosek do sądu o ukaranie danej osoby oraz informują Państwową Inspekcję Sanitarną, która może wdrożyć swoje czynności określone w przepisach.

Powrót na górę strony