Aktualności

Bądź odpowiedzialny - nie narażaj ratownika czy funkcjonariusza #zostanwdomu

Data publikacji 26.03.2020

Miejsce kwarantanny, zdarzenie drogowe czy interwencja, w każdej z tych sytuacji - w trosce o bezpieczeństwo wszystkich - funkcjonariusze muszą zachować maksymalną ostrożność. Pełniąc codzienną służbę policjanci spotykają się z różnymi sytuacjami, tymi mniej lub bardziej bezpiecznymi, natomiast każdą interwencję muszą doprowadzić do końca. Dlatego po raz kolejny apelujemy o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń. #Zostańwdomu - to hasło, do którego wszyscy powinniśmy się stosować. To przecież dla naszego wspólnego dobra!

Każdego dnia rośnie liczba osób objętych kwarantanną. W tym celu została także uruchomiona aplikacja ,,Kwarantanna Domowa”, dzięki której ograniczamy kontakt z osobami podejrzanymi o zarażenie, a policjanci mają mniej adresów do sprawdzenia. Te osoby, które tej aplikacji nie posiadają, nadal sprawdzane są przez funkcjonariuszy według list podanych przez sanepid.

Większość mieszkańców naszego regionu przestrzega obowiązujących zaostrzeń, ale pojawiają się też zdarzenia nagłe i niebezpieczne. Do tego ostatniego doszło w powiecie głubczyckim. Tam 49-latek stracił panowanie nad samochodem i dachował. Szybko okazało się, że ma wysoką gorączkę a kilka dni temu wrócił z Holandii. Z uwagi na to, że w trakcie ratowania jego życia kontakt z nim mieli obsługujący zdarzenie strażacy, pracownicy i policjanci - wszyscy zostali odizolowani i objęci kwarantanną. Dopiero po kilkunastu godzinach wszyscy odetchnęli z ulgą, bowiem okazało się, że wyniki na koronawirusa okazały się negatywne.

W innym przypadku jeden z mieszkańców Opola, po powrocie z Niemiec, nie pojawił się w miejscu zamieszkania. Wtedy policjanci natychmiast wszczęli za nim poszukiwania. Mężczyzna został zatrzymany. Policjanci zawieźli już 50-latka w wyznaczone przez sanepid miejsce kwarantanny zachowując przy tym wszystkie zalecane przez sanepid środki ostrożności.

Te sytuacje pokazują jak bardzo należy uważać i być ostrożnym w kontakcie z innymi. Stosujmy się do obowiązujących zaleceń. Przecież tak naprawdę chodzi o nasze wspólne bezpieczeństwo #zostanwdomu.

Jeżeli jesteśmy w kwarantannie lub mogliśmy mieć kontakt z osobą zakażoną koronawirusem, powiadommy o tym od razu mundurowych. Mówiąc o swoim stanie zdrowia pomagasz nam, pomóc innym. Przyjeżdżając na interwencję będziemy mogli użyć odpowiedniej odzieży ochronnej. Chory funkcjonariusz czy ratownik nie pomoże już innej osobie...

Powrót na górę strony