Aktualności

Działania opolskich policjantów w związku z COVID-19

Data publikacji 20.03.2020

Opolscy policjanci cały czas wspierają działania nastawione na pomoc w czasie panującego zagrożenia. Podyktowane jest troską o zdrowie i bezpieczeństwo nas wszystkich. Natomiast w związku z panującą pandemią koronawirusa i pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami apelujemy o rozsądek! Tylko odpowiedzialne postępowanie pomoże nam zmniejszyć rozprzestrzenianie się COVID-19.

Od kilku dni opolscy policjanci wspomagają Straż Graniczną i pilnują zamkniętych przejść granicznych z Czechami. Kontrolujemy również ruch na otwartym przejściu w Trzebini i od dziś czynnym w Głuchołazach - Mikulovicach. W przypadku osób, u których mogło nastąpić zarażenie koronawirusem, dalsze czynności realizują służby medyczne i sanitarne, zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego.

Nasi funkcjonariusze sprawdzają, czy respektowany jest obowiązek poddawania się kwarantannie osób do niej zakwalifikowanych. To nie są spotkania bezpośrednie - ich celem jest potwierdzenie przestrzegania zaleceń sanepidu. W trakcie tych zadań dopytują też czy osoby te nie potrzebują jakiejkolwiek pomocy. Jeśli jest taka potrzeba, informacje taką przekazują do odpowiednich instytucji. Takie sprawdzenia dokonywane są co najmniej raz na dobę. Robią to tylko i wyłącznie umudnurowani funkcjonariusze. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do osób kontrolujących, dzwonimy na numer alarmowy 112.

Niestety, wciąż pojawiają się kolejne fałszywe informacje w mediach społecznościowych, czy przesyłane za pomocą komunikatorów. Dotyczą nieprawdziwych wiadomości dot. zagrożeń, czy też działań podejmowanych przez służby państwowe. Pamiętajmy, że powielanie czy wytwarzanie takich fake newsów to skrajna nieodpowiedzialność, która powoduje nikomu niepotrzebne zamieszanie i wywołuje niepokój. Przypominamy, że prawdziwymi źródłami informacji są komunikaty przekazywane przez służby i zamieszczane na ich oficjalnych stronach internetowych!

Obecną sytuację wykrzystują również oszuści. Mogą podszywać się pod przedstawicieli służb sanitarnych czy mundurowych. Sposób ich działania jest podobny do tych, którzy oferują różne usługi czy towary, wykorzystując obecną sytuację w kraju. Raz jeszcze przypominamy, że osoby objęte kwarantanną sprawdzają zawsze umundurowani policjanci!

Kolejny przykład, to wysyłanie fałszywych wiadomości z poleceniem wykonania przelewu bankowego. Zawarte są w nich linki prowadzące do podrobionych stron, których jedynym zadaniem jest wyłudzanie haseł dostępowych do bankowości internetowej, a także kodów autoryzacyjnych służących do zatwierdzenia przelewów.

Ograniczmy wizyty w jednostkach Policji. Wiele spraw możemy załatwić telefonicznie. Wszystko w trosce o Państwa bezpieczeństwo! Na stronach internetowych opolskiej Policji znajdziemy numery telefonów do dyżurnych jednostek w naszych województwie, a także do naszych dzielnicowych. Informacje takie możemy znaleźć również poprzez aplikację mobilną "Moja Komenda".

To czas wielkiej mobilizacji nas wszystkich by skutki pandemii skutecznie powstrzymać i wrócić do wcześniejszego życia. Wszystko jest możliwe jeśli będziemy przestrzegać zasad podawanych przez służby sanitarne i mundurowe. Tylko odpowiedzialne i rozsądne postępowanie pomoże nam zmniejszyć rozprzestrzenianie się choroby zakaźnej (wirusa COVID-19).

  • policjanci podczas kontroli na granicy
  • policjanci podczas kontroli na granicy
  • policjanci podczas kontroli na granicy
  • Dyżurny podczas obsługi zdarzenia
  • policjanci podczas służby na granicy
  • policjanci podczas służby na granicy
  • przykładowy FakeNews
  • przykładowy FakeNews
  • przykładowy FakeNews
Powrót na górę strony