Wykorzystywał chęć pomocy, aby okradać mieszkania - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Wykorzystywał chęć pomocy, aby okradać mieszkania

Data publikacji 13.02.2020

Pukał do drzwi i podawał się za różne osoby, m. in. za sąsiada czy sprzedawcę. Kiedy został wpuszczony do mieszkania, prosił o wymianę pieniędzy, a następnie wykorzystując zamieszanie okradał domowników. Nyscy kryminalni ustalili i zatrzymali 45- latka, odpowiedzialnego za te kradzieże. Mężczyzna usłyszał już 3 zarzuty, do których się przyznał. Grozi mu teraz do 5 lat więzienia.

Informacje o wizycie mężczyzny i kradzieży pieniędzy z mieszkań napływały do nyskich policjantów już od października ubiegłego roku. Jak ustalili funkcjonariusze, nieznany wówczas mężczyzna podając się za sąsiada, sprzedawcę albo pracownika ZUS prosił o długopis i kartkę. Kiedy zostawał wpuszczony do mieszkań, prosił jeszcze o wymianę banknotów. W ten sposób obserwował, gdzie domownicy trzymają gotówkę, a następnie wykorzystując ich nieuwagę okradał z pieniędzy.

Sprawą zajęli się nyscy kryminalni. Przeprowadzone przez nich działania, doprowadziły do wytypowania podejrzewanego o te przestępstwa. Okazał się nim 45-letni mieszkaniec gminy Nysa. Mężczyzna usłyszał już 3 zarzuty kradzieży pieniędzy, do których się przyznał. Grozi mu teraz kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci po raz kolejny przypominają o kilku zasadach, które uchronią nas przed oszustwem lub kradzieżą.

  • nie wpuszczajmy do mieszkania osób nieznajomych, szczególnie, kiedy jesteśmy sami, lepiej poprosić sąsiada aby był obecny przy rozmowie,
  • przed wpuszczeniem obcej osoby do domu zawsze żądajmy okazania legitymacji potwierdzającej tożsamość i wykonywaną funkcję, najlepiej sprawdźmy telefonicznie, czy dana instytucja wysłała do nas swojego pracownika,
  • unikajmy przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Oszczędności bezpieczniej lokować w banku,
  • nie dawajmy pieniędzy akwizytorom czy inkasentom, nie podpisujmy nieznanych dokumentów przed ich przeczytaniem i zrozumieniem.

Pamiętajmy również, że prośba o kartkę i długopis lub szklankę wody może być tylko pretekstem dla złodzieja, aby znalazł się w środku mieszkania do którego puka. Jeżeli odwiedzająca nas osoba wzbudzi podejrzenia, najlepiej zawiadomić policję, dzwoniąc pod nr 112.