Policjanci ruchu drogowego zatrzymali kierowcę z cofniętym licznikiem - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali kierowcę z cofniętym licznikiem

Data publikacji 09.01.2020

Przyczyną kontroli drogowej 33-latka była nadmierna prędkość. Jednak w jej trakcie okazało się, że pojazd nie dość, że nie ma aktualnego przeglądu to jeszcze stan licznik nie zgadzał się o 30 tys. kilometrów. Przypominamy, że zgodnie z nowymi przepisami, zmiana wskazania drogomierza pojazdu jest przestępstwem.

8 stycznia, patrol SPEED z Komendy Miejskiej Policji w Opolu na drodze krajowej nr 94 zatrzymał do kontroli kierującego osobową skodą, ponieważ ten przekroczył prędkość w terenie zabudowanym jadąc 73 km/h na dozwolonej pięćdziesiątce. Jak się okazało, to nie było to jedyne przewinienie kierującego. Samochód, którym kierował 33-latek, miał nieaktualne badania techniczne. Ostatnią kontrolę stanu technicznego przeprowadzono w tym pojeździe w kwietniu 2018 roku.

Dodatkowo, w trakcie kontroli, policjanci spisali stan licznika i wprowadzili dane do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Okazało się, że w kwietniu 2018 roku skoda miała przejechane o 30 tysięcy kilometrów więcej, niż podczas tej kontroli. 33-letni mieszkaniec powiatu krapkowickiego tłumaczył, że nie jest właścicielem pojazdu i nie wie, skąd te nieprawidłowości.

Ze względu na brak aktualnych badań technicznych (powinny być wykonane w kwietniu 2019 roku) zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu. Za przekroczenie dozwolonej prędkości, funkcjonariusze nałożyli na kierującego mandat i punty karne.

Natomiast wobec podejrzenia popełnienia przestępstwa z art. 306a kk (Zmiana wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru) sprawa została przekazana śledczym z Komendy Miejskiej Policji w Opolu, którzy w toku dochodzenia będą wyjaśniać jak doszło do zmiany wskazań drogomierza i kto jest za to odpowiedzialny.