Aktualności

Nyscy policjanci i strażnicy leśni szkolili się w poszukiwaniu osób zaginionych

Data publikacji 19.11.2019

73-latek zgubił się w lesie. Mężczyzna musi przyjąć leki, inaczej jego życie będzie zagrożone. Osoby poszukujące go mają tylko kilka godzin na odnalezienie. Na szczęście to tylko ćwiczenia, których celem było sprawdzenie gotowości i koordynacji służb, jakie przeprowadzane są w przypadku poszukiwań. Często od zorganizowania sił prowadzących poszukiwania zależy ludzkie życie, dlatego tak ważne jest, aby działać sprawnie i profesjonalnie.

Zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń nyscy policjanci prowadzili poszukiwania zaginionego mężczyzny na terenie leśnym w Przechodzie. 73-letni mieszkaniec powiatu nyskiego wspólnie z synem wybrali się do lasu na grzyby. Wcześniej uzgodnili miejsce, w którym co godzinę będą się spotykać. Kiedy ojciec nie pojawił się w umówionym miejscu, zaniepokojony syn zgłosił jego zaginięcie. Z informacji od zgłaszającego wynikało, że mężczyzna musi przyjąć leki, w przeciwnym przypadku istnieje zagrożenie jego życia i zdrowia.

Policjanci po otrzymaniu zgłoszenia natychmiast rozpoczęli poszukiwania. W działaniach uczestniczyli również funkcjonariusze Straży Leśnej z Nadleśnictwa w Tułowicach. Zadaniem zgrupowanych sił było przeszukanie wyznaczonych sektorów i jak najszybsze znalezienie osoby zaginionej. Do tego celu wykorzystano mapy terenu. Po kilku godzinach mężczyzna został odnaleziony.

Organizatorem ćwiczeń była Komenda Powiatowa Policji w Nysie. Głównym celem ćwiczeń było sprawdzenie możliwości reagowania służb mundurowych w sytuacji poszukiwania osób, doskonalenie umiejętności wzajemnej współpracy z Strażą Leśną w przypadku wystąpienia zagrożenia. Dużo uwagi poświęcono na organizację dowodzenia oraz na systemy łączności. Dzięki takim ćwiczeniom policjanci utrwalają procedury postępowania i niezbędną wiedzę w przypadku zaginięcia osoby.

Policjanci często ściśle współpracują z pracownikami poszczególnych nadleśnictw wymieniając informacje lub prowadząc wspólne przedsięwzięcia prewencyjne. Odbywa się to szczególnie w gminach, gdzie tereny leśne zajmują znaczne obszary. Takie współdziałanie często przynosi wymierne efekty, a strony bardzo cenią taką współpracę.


 

  • policjanci podczas ćwiczeń w terenie
  • policjanci podczas ćwiczeń w terenie
  • policjanci podczas ćwiczeń w terenie
  • policjanci podczas ćwiczeń w terenie
  • policjanci podczas ćwiczeń w terenie
  • policjanci podczas ćwiczeń w terenie
Powrót na górę strony