Rozmawialiśmy z seniorami o ich bezpieczeństwie
Dbając o bezpieczeństwo mieszkańców, policjanci z nyskiej komendy przeprowadzili kolejną debatę społeczną. Podczas spotkania funkcjonariusze rozmawiali z seniorami o ich bezpieczeństwie, ale nie tylko. Mundurowi poruszyli także tematykę niebezpiecznych zachowań na drodze i wskazali jak się zachować podczas próby oszustw na tzw. policjanta czy wnuczka. Przypomnieli także o możliwości zgłaszania niepokojących zjawisk w miejscu zamieszkania dzięki aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.
14 listopada, w sali Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Nysie, odbyła się kolejna debata społeczna pn. „Bezpieczny senior”. Tematem wiodącym spotkania z mieszkańcami gminy Nysa było bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania. Gości przywitał I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Nysie nadkom. Janusz Mormul i zachęcił do rozmowy na tematy, które warto podczas takich lokalnych spotkań poruszać.
Policjanci ostrzegali przed zbytnią ufnością do osób nieznajomych, które pukają do naszych drzwi i kontaktują się z nami telefonicznie. Przytaczając zdarzenia z gminy Nysa uświadamialiśmy słuchaczy, że oszust może zapukać też do naszych drzwi. Przestrzegaliśmy przed pochopnym składaniem podpisów na dokumentach przedstawianych nam przez domokrążców i przekazywaniem danych osobowych – zwłaszcza numeru PESEL. Mówiliśmy o ostrożności w stosunku do osób oferujących nam wymianę piecyków gazowych czy innych sprzętów użytku domowego pamiętając, że oferta, którą nam składają w ogóle nie musi być korzystna. Wskazaliśmy jak się zachować, kiedy dzwoni osoba podająca się za wnuczka czy policjanta i żąda pieniędzy. Zachęciliśmy do tego, by z sąsiadami dobrze żyć i mieć w nich oparcie, a także byśmy my o nich pamiętali.
Mówiliśmy również o tym, jak można uciążliwe dla nas zachowania zgłosić policjantom poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zachęciliśmy do kontaktu z dzielnicowym poprzez aplikację Moja Komenda i przypomnieliśmy, że dzielnicowy to funkcjonariusz który jest „blisko nas” i zawsze zajmie się naszymi sprawami.
Podczas prelekcji nie zabrakło także informacji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Prowadzący debatę policjanci zachęcali do noszenia odblasków po zmroku – zarówno poza terenem zabudowanym jak i w mieście. To one sprawiają, że piesi i rowerzyści są bardziej widoczni dla kierowców samochodów.
W trakcie spotkania rodziły się wśród obecnych osób pytania, na które odpowiadaliśmy. Konsultacje pozwoliły na wymianę informacji oraz poznanie potrzeb i oczekiwań seniorów w kwestii bezpieczeństwa.