Oszuści wciąż aktywni - bądźmy ostrożni i nie traćmy czujności - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Oszuści wciąż aktywni - bądźmy ostrożni i nie traćmy czujności

Data publikacji 25.10.2019

Dzięki błyskawicznie podjętym działaniom policjantów, mieszkanka gminy Jemielnica nie straciła ponad 50 000 złotych. Pokrzywdzona otrzymała telefon od osoby podającej się za córkę z informacją, że spowodowała poważny wypadek komunikacyjny. Pamiętajmy, że przestępcy wciąż modyfikują swoje techniki oszustw. Rozmawiajmy z naszymi bliskimi o tym zagrożeniu. Jeśli znamy osoby samotne, warto również je uczulić na tego typu przestępstwa.

W trakcie kilku dni strzeleccy policjanci odnotowali wzmożoną aktywność oszustów podających się za członka rodziny. Oszuści próbowali wyłudzić pieniądze od seniorów. Mieszkańcy otrzymywali telefony od osoby podającej się za córkę bądź syna i informującej, że spowodowali poważny wypadek komunikacyjny. Aby nie trafić do więzienia potrzebują natychmiast otrzymać pieniądze. Dzięki błyskawicznym działaniom policjantów mieszkanka gminy Jemielnica nie straciła blisko 50 000 złotych. Niestety, jedna seniorka dała się nabrać – kobieta straciła ponad 20 000 złotych.

Po raz kolejny przypominamy i uczulamy !!!

Przestępcy wciąż modyfikują swoje metody działania. Podają się za policjantów, funkcjonariuszy CBŚP, za członka rodziny i próbują przekonać osoby starsze, że na przykład spowodowali śmiertelny wypadek. Nie wierzmy takim telefonom! Oszuści wywołują presję czasu i próbują nakłonić seniorów do wyjawienia wysokości oszczędności i przekazania tych pieniędzy przysłanym osobom. Najważniejsze, żeby taką rozmowę jak najszybciej przerwać.

Przypominajmy naszym seniorom również o podstawowych zasadach obsługi telefonu, między innymi tej, że aby wykonać nowe połączenie, to wcześniejsze musi być już zakończone. Dużą rolę odgrywają dzieci i wnukowie – to wciąż pod nich podszywają się lub powołują sprawcy. Zapewnijmy swoich dziadków czy rodziców, że za pośrednictwem osób trzecich nigdy nie będziemy chcieli od nich pożyczyć pieniędzy.

Pamiętajmy! Policjanci nigdy nie dzwonią z żądaniem wypłaty bądź przekazania pieniędzy.