Aktualności

Zwolnij, gdy mgła zalega na drodze

Data publikacji 25.10.2019

W ostatnich dniach na terenie powiatu opolskiego pojawiają się gęste mgły, przez które widoczność jest znacznie ograniczona. W tym czasie odnotowaliśmy też więcej zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów i dzikich zwierząt. Pamiętajmy, że w takich warunkach prędkość dopuszczalna przepisami, nie zawsze jest prędkością bezpieczną. Zwracajmy także uwagę na pieszych, którzy wówczas są mniej widoczni.

Apelujemy do kierowców i pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności. Gęsta mgła, która pojawiła się na drogach miasta Opola i powiatu, w znacznym stopniu ogranicza widoczność. W takich sytuacjach powinniśmy wzmóc naszą czujność i dostosować prędkość do warunków panujących na drodze.

Podczas mgły nie do końca należy sugerować się ograniczeniami podanymi przez znaki drogowe. Powinniśmy jechać znacznie wolniej. W gęstej mgle szczególnie niebezpiecznym manewrem jest wyprzedzanie. Przy słabej widoczności nie możemy być całkowicie pewni, czy z naprzeciwka nie nadjeżdża jakiś pojazd.

Szczególną uwagę należy zwrócić także na pieszych, gdyż w takich warunkach są jeszcze mniej widoczni. Pieszych natomiast zachęcamy do korzystania z elementów odblaskowych, które - szczególnie podczas mgły - mogą zaważyć na naszym bezpieczeństwie.

Powrót na górę strony