Aktualności

Wszyscy dbają o bezpieczeństwo

Data publikacji 23.09.2019

W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego, nie tylko policjanci z Krapkowic odwiedzają dzieci ze szkół i przedszkoli w całym powiecie. Funkcjonariusze i ich niezawodni bajkowi pomocnicy przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa oraz prawidłowym poruszaniu się po drogach. Podkreślają jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych i jak duży wpływ mają one na naszą widoczność na drodze. Pod okiem policjantów i strażników miejskich zdobyta wiedza sprawdzana jest w praktyce.

Każdego roku, na początku września policjanci i strażnicy miejscy spotykają się z najmłodszymi uczestnikami ruchu drogowego, aby opowiedzieć o tym, jak zadbać o bezpieczeństwo w drodze do szkoły czy przedszkola. Spotkania takie odbywają się w ramach akcji "Bezpieczna droga do szkoły" i „Dzień Przedszkolaka”.

Podczas ostatnich spotkań w Żywocicach, Rogowie Opolskim, Gogolinie z najmłodszymi uczestnikami ruchu, funkcjonariusze przypominają o właściwym zachowaniu się w obrębie przejść dla pieszych, prawidłowym poruszaniu się po drogach oraz przestrzegają przed niebezpieczeństwami na drodze.

W trakcie prelekcji dzieci uczy się jak należy się zachowywać i o czym muszą pamiętać, aby droga do szkoły była bezpieczna. Funkcjonariusze podkreślali jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych i jak duży wpływ mają one na naszą widoczność na drodze. Uczyli o kontaktach z osobami nieznajomymi oraz bezpieczeństwie w miejscu zamieszkania.

Podczas jednego ze spotkań w Gogolinie, dzieci miały przyjemność zobaczyć bajkowych pomocników policjanta. Później w praktyce na wspólnym spacerze i w miasteczku rowerowym dzieci mogły zaprezentować zdobyte umiejętności.

Policjanci przypominają rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 ustawy - Prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia najmłodszych w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

 • policjant w towarzystwie bajkowych
  Wszyscy dbają o bezpieczeństwo
 • Spotkanie policjantów i strażników miejskich w Żywocicach
  Wszyscy dbają o bezpieczeństwo
 • spotkanie z dziećmi w Rogowie Opolskim
  Wszyscy dbają o bezpieczeństwo
 • Prezentacja umiejętności dzieci w poruszaniu się po drogach
  Wszyscy dbają o bezpieczeństwo
 • Spotkanie z dziećmi w Rogowie Opolskim
  Wszyscy dbają o bezpieczeństwo
 • spotkanie z dziećmi w Żywocicach
  Wszyscy dbają o bezpieczeństwo
 • Spotkanie z dziećmi w Gogolinie
  Wszyscy dbają o bezpieczeństwo
 • Prezentacja umiejętności dzieci w miasteczku rowerowym
  Wszyscy dbają o bezpieczeństwo
Powrót na górę strony