Aktualności

Wakacji 2019 na półmetku – podsumowanie

Data publikacji 05.08.2019

Połowa wakacji już za nami. Na półmetku wakacji przypominamy między innymi o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą, możliwości skontrolowania autokaru, którym mamy wyruszyć w podróż oraz o przepisach i zasadach ruchu drogowego. Wszystko to po to, aby czas wakacji był czasem wypoczynku bez zbędnych zmartwień.

Wakacje to czas wyjazdów i zdecydowanie większej ilości autokarów poruszających się po drogach naszego województwa. Na czas wakacji w całym województwie opolskim uruchomione zostały punkty kontroli autokarów.

Kontrolę taką może zgłosić każdy - rodzic czy opiekun wycieczki - najlepiej kilka dni wcześniej. Do tej pory w całym województwie sprawdziliśmy blisko 200 autokarów. Świadczy to o coraz większej popularności takich kontroli i stosowaniu przez rodziców czy opiekunów - sugerowanej przez policjantów - zasady ograniczonego zaufania.

Jak ważne są tego typu kontrole, pokazuje sytuacji ze Strzelec Opolskich. Tam, na początku czerwca na miejsce wyjazdu wycieczki do Krakowa, przyjechał autokarem nietrzeźwt kierowca. 44-latek miał blisko pół promila alkoholu w organizmie. Nieodpowiedzialnemu kierowcy policjanci zatrzymali prawo jazdy. Natomiast dzieci pojechały na wycieczkę - wprawdzie z opóźnieniem - ale za to bezpiecznie, bo już z trzeźwym kierowcą.

Policjanci ruchu drogowego monitorują bezpieczeństwo na drogach, sprawdzają prędkość, stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia dzieci i trzeźwość kierujących. Reagują na przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym, zwracając szczególną uwagę na osoby stwarzające swoją jazdą zagrożenie dla pozostałych.

Od początku wakacji funkcjonariusze ruchu drogowego przeprowadzili blisko 50 000 badań na zawartość alkoholu. Z tej liczby 608 kierowców zdecydowało się na jazdę będąc nietrzeźwym oraz po spożyciu alkoholu. W tym czasie doszło do 86 wypadków drogowych, w których zginęło 13 osób, a 107 zostało rannych.

Wciąż główną przyczyną tragicznych zdarzeń na drogach jest nadmierna prędkość, nie udzielenie pierwszeństwa czy prędkość nie dostosowana do warunków drogowych. Panujące obecnie wysokie temperatury mają znaczący wpływ na nasz organizm i mogą powodować wydłużenie czasu reakcji, złe samopoczucie, utrudnioną koncentrację czy zaburzenia wzroku. Po raz kolejny przypominamy i apelujemy by kierowcy jak najczęściej korzystali z przerw w trakcie długich podróży, spożywali duże ilości płynów i pamiętali o swoich pasażerach, w szczególności o dzieciach.

Nad osobami wypoczywających nad wodą czuwają policyjni wodniacy. Niejednokrotnie ratują ludzkie życie i udzielają pomocy osobom, które często przeceniają swoje możliwości w pływaniu. Na terenie garnizonu opolskiego zlokalizowane są 2 sezonowe ogniwa wodne. Nad Jeziorem Turawskim (doraźnie rzeka Odra) służbę pełni 5 funkcjonariuszy, natomiast nad Jeziorem Nyskim i Otmuchowskim bezpieczeństwa pilnuje 6 policjantów.

Od początku wakacji na Opolszczyźnie odnotowaliśmy 6 przypadków utonięć. Niestety wciąż zdarza się, że zapominamy o zasadach bezpieczeństwa – korzystamy z niestrzeżonych kąpielisk czy wchodzimy do wody bezpośrednio po opalaniu. Po raz kolejny apelujemy o rozsądek, ostrożność i trzeźwe myślenie podczas kąpieli. Woda jest żywiołem i o tragedię nie trudno.

Od początku wakacji przeprowadziliśmy ponad 100 różnego rodzaju spotkań z dziećmi i młodzieżą. To między innymi wizytacje i kontrole obozów i biwaków harcerskich, czy też kolonie i półkolonie w trakcie których policyjni profilaktycy przypominali o zasadach bezpiecznego wypoczynku.

Powrót na górę strony